Lechnerová nabízí lidem jak osobní kurzy, tak i on-line verzi, poskytovanou prostřednictvím mobilní aplikace Zdravé tělo. Tu vytvořila během covidu. Ve svých kurzech učí lidi, aby zpomalili, naučili se správně dýchat a prostřednictvím toho správně vnímat své tělo.
"Říkám lidem, že já nechci, aby cvičili jen proto, jelikož jim někdo řekl, že by měli. Já potřebuju vidět, že vědí, co to s tím tělem dělají. Aby to tělo cítili, byli v něm. Věděli, jaké mají postavení těla, jak dýchají a jaký to má efekt," popisuje trenérka, co je podle ní při cvičení důležité.
Při osobních kurzech dbá Lechnerová striktně na to, aby v místnosti, kde se cvičí, nebyla zrcadla. "Tam, kde jsou zrcadla, tak lidé mají tendenci se při cvičení na sebe dívat a kriticky hodnotit, kde jim přebývá špek nebo že jim to tričko, co si vzali, nesluší. A to vše zbytečně odvádí pozornost od toho, co je podstatné," vysvětluje.
[chooze:article;value:567666]
Důraz na správné dýchání je pro Lechnerovou při výuce stěžejní. "To, že neumíme dýchat, je dané jenom tím, že máme nezdravý životní styl. Všichni hodně sedíme a máme hodně stresu. A tyhle věci ovlivňují strukturu těla a napětí ve tkáních. Některé části jsou zatuhnuté, jiné zas zbytečně povolené a ten dech si pak většinou při nádechu vybírá místa, kam se snadno dostane, tedy ta, co nejsou stažená," říká Lechnerová.
Podle trenérky není nikdy pozdě začít se sám sobě více věnovat, nejpozději bychom ale podle ní měli k pravidelnému pohybu přistoupit okolo 40. roku života. Je to investice do našich dalších let. Nemá ráda ani ustálené slovní spojení "krize středního věku".
"Když totiž řeknete slovo krize, tak je to samo o sobě poměrně negativní. Předpokládá se, že tam bude nějaký zádrhel, který vám tu cestu životem vlastně zkomplikuje. A já bych to nechtěla brát jako zádrhel, ale spíš tak, že ty změny, které přijdou třeba v menopauze, jsou běžnou součástí života. A abychom se spíš zaměřili na to, co můžeme změnit, aby se nám dobře překlenuli. A udělali z krize středního věku příležitost středního věku," podotýká s úsměvem.
Trenérka v závěru pořadu ještě poskytla pár tipů pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání. "Co nejčastěji se během práce zvedněte a třeba krátce projděte, měňte během sezení různě polohu. A co nejčastěji protahujte ruce nad hlavou a dělejte úklony," doporučuje.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku. Lze si v něm spustit i titulky vygenerované umělou inteligencí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.