Experti vydali varování, že turisté mířící do některé ze čtyř oblíbených evropských zemí se mohou nakazit smrtelnou "nemocí špinavých rukou". Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zaznamenalo prudký nárůst počtu nakažených hepatitidou A v Evropě poté, co na tento virus zemřelo devět lidí, informoval deník Daily Mail.
Žloutenku typu A můžete chytit od nakaženého člověka nebo konzumací potravin či vody kontaminované infikovanými výkaly. Nemoc může způsobit katastrofické selhání jater a v krajním případě i smrt.
Zdravotníci nyní potvrdili 2 097 případů onemocnění, a to v Rakousku, Maďarsku, Česku a na Slovensku. Nákaza nejvíce zasáhla právě Slovensko, kde zdravotníci jen v letošním roce potvrdili 880 případů. Rakousko s 87 potvrzenými případy včetně tří úmrtí překonalo loňské statistiky a Maďarsko hlásí 530 případů – ve většině případů se jedná o dospělé.
[chooze:article;value:617328]
Česko se 600 případy hlásí nejvíce úmrtí spojených s tímto virem. Nejvíce zasažený je Moravskoslezský kraj. V důsledku vážných infekcí jater u nás zemřelo už šest lidí. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ale není důvod k panice.
"Situace není v České republice dramatická, ale zároveň není vhodné ji jakkoli podceňovat," uvedla ve čtvrtek ke zprávě ECDC hlavní hygienička a ředitelka SZÚ Barbora Macková s tím, že týdně průměrně přibývá 30 až 40 nových hlášených infekcí.
"Je potřeba dodržovat důslednou hygienu rukou, krajské hygienické stanice realizují cílená protiepidemická opatření zejména v oblastech s vyšším rizikem nákazy, jako jsou vyloučené lokality, komunity lidí bez domova či narkomanů," dodala. Spolehlivou ochranu před infekcí nabízí očkování.
Mezi příznaky hepatitidy A patří vysoká teplota i příznaky podobné chřipce, jako je únava, bolest hlavy a svalů, dále nevolnost, zvracení, bolest břicha, světle šedá stolice a svědění kůže. V závažnějších případech může kůže a oči nakažené osoby zežloutnout – tento stav se nazývá žloutenka a je vážným příznakem toho, že játra nefungují správně.
Situace se žloutenkou je alarmující. Ohrožené jsou hlavně děti a bezdomovci (6/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.