Pavel Koníř z Větrného Jeníkova na Jihlavsku to vyřešené má. Elektřinu vyrábí a přebytky prodává. "Ty, co prodávají, tak těch se aktuální stav od 1. července netýká, protože dodavatel má povinnost odchylky řešit," uvedl.
Jenže zhruba 90 tisíc majitelů solárů nadbytečně vyrobenou elektřinu do sítě neprodává a jen ji tam nekontrolovatelně posílá a tuzemská energetická soustava je kvůli tomu hlavně v letních prosluněných měsících přetížená.
Nestabilitu v síti mají pomoci od července řešit distributoři. Všichni majitelé solárů s nimi musí mít uzavřenou smlouvu o převzetí odpovědnosti za odchylky v dodávkách elektřiny do sítě. Na poslední chvíli se to podařilo třeba paní Mandátové z Jihlavy.
[chooze:article;value:616240]
"Byly problémy, protože nikdo mi nedokázal pomoct, protože já jsem furt nevěděla, co jim mám dodat," popsala. Smlouvy o odchylkách ještě nemají tisíce majitelů fotovoltaických elektráren. A ti, co o ně ještě ani nepožádali, už to nestihnou včas.
"ČEZ Prodej eviduje stále kolem 3 600 zákazníků, kteří si stále ještě nezajistili převzetí odpovědnosti za odchylku," informovala mluvčí Skupiny ČEZ Alice Horáková. "Evidujeme také velké množství rozpracovaných žádostí, které se snažíme dotáhnout do konce," dodal mluvčí EON Lubomír Budný.
Kdo to do začátku července nestihne, toho čekají každý měsíc několikasetkorunové pokuty. Regulace je nutná. Hrozit by mohly kolapsy sítě a blackouty jako nedávno ve Španělsku. Celkem je u nás v provozu skoro čtvrt milionu fotovoltaických elektráren. Ročně vyrobí až čtyři terawatthodiny elektřiny, tedy tolik, kolik menší město spotřebuje za týden až dva a všechny české domácnosti za rok.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.