Vědci z Imperial College London analyzovali data od 1 160 dětí ve věku 6 až 11 let ze Spojeného království, Francie, Španělska, Řecka, Norska a Litvy. Data pocházejí z projektu HELIX a výsledky zveřejnili ve vědeckém časopise The Lancet.
Zjistili, že sociální nerovnosti mohou ovlivňovat proces stárnutí už od mladého věku, zkracovat potenciální délku života a zvyšovat riziko mnoha onemocnění v dospělosti.
"Odhady byly podobné po další úpravě o perinatální (období krátce před porodem a po něm, pozn. red.) a dětské zdraví a další socioekonomické faktory," napsali vědci.
[chooze:article;value:613624]
Děti rozdělili do tří skupin podle bohatství rodičů. Během analýzy zjistili, že děti z těch nejchudších rodin mají v průměru o pět procent kratší telomery. Ty fungují jako ochranná vrstva chromozomů, něco jako plastové konce tkaniček, jejich délka se zkracuje s věkem a právě zkracování je ukazatelem biologického stárnutí, napsal web Polsat News. Rozdíl tak může podle odhadů vědců znamenat i deset let života.
Podle vědců navíc kratší telomery u chudších dětí nesouvisí s dalšími rizikovými faktory, jako je strava, kouření v jejich okolí či BMI. Už dříve studie ukázaly, že telomery se rychleji zkracují kvůli chronickému stresu a nemocem.
Vědci zároveň měřili i hladinu stresového hormonu kortizol. Děti z bohatších rodin jej měly výrazně nižší hladiny, a to až o 22,8 procenta.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.