Oproti dosud používaným způsobům zastavování aut je nový systém mnohem bezpečnější. Obejde se bez fyzického kontaktu. Vůz vyřadí z provozu na dálku elektronika. "Umožní nám tomu autu poslat příkaz, aby se zaktivovala elektronická brzda nebo abychom aktivovali přívod paliva a uzavřeli ho," vysvětlil výzkumník Zdeněk Lokaj.
Systém využívá už existující autonomní technologii v nových autech. Vozidlo zastaví během dvou vteřin. Auto se dá vypnout dokonce i na dálku. Operátor využívá elektronický systém, kterým jsou už pokrytá velká města a některé dálnice.
"Je to bezpečnější jak pro zakročující policisty, tak pro účastníky silničního provozu," řekl náměstek Policejního prezidenta David Fulka. "V České republice máme v tuto chvíli až 150 tisíc kompatibilních vozidel, v Evropě by to mělo být více než milion," informoval výzkumník Martin Šrotýř.
[chooze:article;value:614810]
Oprávnění zastavovat vozidla budou moci mít jen bezpečností složky. Elektronické příkazy ale musejí být zabezpečeny proti hackerským útokům. "Když třeba banky zabezpečují transakce, tak my využíváme podobně mechanismy," prozradil Lokaj.
Vývojáři i bezpečnostní složky prý chtějí tlačit na automobilky, aby jim co nejdřív umožnily přístup k softwaru a autonomním technologiím aut. Používání systému v praxi ale musí nejprve získat oporu v zákonech.
Jenže tento unikátní systém tak trochu předběhl českou legislativu. Odborníci proto usilují o to, aby pro něj byla pravidla v českých zákonech zakotvena co nejdříve. Podle některých politiků je na to však příliš brzy.
[chooze:article;value:611476]
"Musí být nějaký zákon, který přikáže automobilkám, aby tuto funkcionalitu policejním složkám v definovaných případech zpřístupnily. Další krok je, aby policie měla ve svém zákonu možnost tuto funkci využívat," zdůraznil Lokaj.
To by znamenalo, že automobilky by musely systémy v autech nastavit tak, aby se na ně policisté mohli "napíchnout" a auto v případě nouze zastavit. Dokud ale nebude tento systém zakotvený v české legislativě, tak se k tomu automobilky nechtějí vyjadřovat.
"Škoda Auto se k tomuto projektu v této fázi nemůže blíže vyjádřit," uvedl mluvčí společnosti Martin Ježek. "K tomuto tématu nemáme komentář," řekla mluvčí Toyota Jitka Jechová.
[chooze:article;value:606698]
Podle politiků se musí přesně stanovit podmínky, za jakých by policie mohla auto zastavit, a za jakých naopak ne. To prý ale potrvá minimálně ještě pět let. "Tohle opravdu znamená legislativní řešení a návrh novely zákona, tak aby byla ve spolupráci s policií zajištěna bezpečnost a nebylo to zneužitelné," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
"Počkal bych ale na to, až se ta elektroauta a autonomní auta rozšíří, protože si myslím, že nás čeká spousta další legislativy, kterou budeme muset upravit. Myslím si, že nějaké řešení si to najde," uvedl poslanec Martin Exner (STAN).
"Takovou věc bych do českého zákona zatím neprosazoval. Nesmíme zapomenout na nebezpečí hacknutí. Třeba u těch automobilů, kdyby to bylo zneužito, tak naopak může dojít k nějaké nebezpečné situaci," míní poslanec a stínový ministr dopravy Martin Kolovratník (ANO).
[chooze:article;value:616719]
"Miliony slušných řidičů v České republice, které mají právo na to držet osobní auta a je to jejich osobní majetek a teď by měli řídit s pocitem, že jim na dálku může někdo zastavit auto, zablokovávat, odblokovávat, tak mi to přijde jako velký zásah do práv majitelů aut," řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura.
Systém se prozatím bude stále testovat, a to nejen v Česku. Vyzkoušet ho chtějí třeba Němci nebo Francouzi.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.