Myslela, že zachytila vzácnou formu polární záře. Ukázalo se, že je to Létající banán

Na začátku května pořídily dálkově ovládané kamery astrofotografky Mary McIntyreové nezvyklou podívanou. "Když jsem ji poprvé spatřila, nejdřív jsem si myslela, že by to mohla být vzácná forma modré polární záře. Pak jsem si ale uvědomila, že se pohybuje příliš rychle," napsala redakci webu Space.com.

Nedokázala však přijít na to, odkud modré záblesky pocházely. Postupně vyloučila nedalekou základnu Královského letectva využívanou k natáčení různých filmů i to, že by mohlo jít o světelnou show z nějakého hudebního festivalu. Podivné bylo také to, že se fenomén projevoval nad ránem.

[chooze:article;value:605167]

S vysvětlením přispěchali až její kolegové z astronomické komunity. Ti přišli na to, že jde o laserové senzory speciálního měřícího vlaku NTM, který patří britské železniční společnosti Network Rail a ve vysoké rychlosti kontroluje britské koleje.

"NMT je díky svému charakteristickému žlutému zbarvení láskyplně známý jako Létající banán. Jde o unikátní high-tech stroj, který používáme již téměř 15 let," uvádí k němu společnost.

"Náš systém využívá řadu laserů a kamer k detekci vadných částí kolejí, a to během toho, kdy přes ně vlak projíždí. Software pro analýzu obrazu používá algoritmus k porovnání obrazu z kamer se vzorovým obrazem kolejí," dodává.

Nebe nad Českem rozjasnila silná polární záře (10/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.