Kryptoměny – pro někoho moderní způsob investování, pro jiné šedá zóna bez pravidel. Jenže i tato alternativní platidla už podléhají zákonům a regulacím. Transakce jsou zapisovány do takzvaného blockchainu a v současnosti jsou mnohem více kontrolované, než tomu bylo v minulosti.
"To je veřejná účetní kniha, tam vidíme veškeré transakce, které se s bitcoinem nebo jinými kryptoměnami dějí. Kdokoli se může podívat, kdokoli si může zkontrolovat – jediné, co tam není patrné, je, kdo komu posílá, protože vidíte jen čísla účtů a jména k tomu samozřejmě nejsou propojená," vysvětlil František Vinopal, předseda České kryptoměnové asociace.
[chooze:article;value:616331]
Podle odhadů dosáhl loni objem obchodů s kryptoměnami v Česku kolem pěti miliard korun. Investory lákají kvůli svobodě, rychlosti a také tomu, že se obejdou bez bank. Jenže jakmile dojde na jejich převod do reálného světa bankovek a mincí, může to být oříšek.
"Bitcoin a krypto je skvělé v tom, že vám ho nikdo nemůže vzít, pokud máte své prostředky. Do jisté míry může být i anonymní nebo pseudonymní, ale problém s kryptoměnami je, když ty prostředky potřebujete vytáhnout ven, když je chcete směnit za hotovost, za normální peníze," poznamenal odborník na kryptoměny Petr Lukáč.
Nejpoužívanější jsou on-line tzv. kryptoburzy. Tam lze digitální peníze směnit například za koruny a ty pak poslat na bankovní účet. Pokud ale virtuální peníze pocházejí z trestné činnosti, vyměnit je na legální kryptoburze za opravdové je problém. "Kryptoburzy se právě chrání proti těmhle nelegálním prostředkům a mají nastavený threshold – nějakou hranici, kde na tom potom spouští analytické nástroje, a když mají podezření, tak to není úplně jednoduché proměnit na peníze," upřesnil expert na kybernetickou bezpečnost Miloslav Lujka.
[chooze:article;value:615994]
Bitcoiny se podle odborníků kvůli své transparentnosti vůči jiným kryptoměnám v podsvětí už téměř nevyužívají. "Na to je hotovost výrazně lepší, protože ta si s sebou nenese historii. Na blockchainu jsou dohledatelné všechny transakce v historii, takže pak stačí jedna chyba a celé to lze deanonymizovat," upřesnil Milan Pulkrábek, odborníka na IT a kryptoměny.
"Jsou jiné kryptoměny, které umožní větší anonymitu než právě ten bitcoin, například monero. Směnárny a burzy se snaží maximálně předcházet tady tomu praní špinavých peněz," dodává Vinopal.
Ve světě však stále chybí jasná data o tom, kdo a kolik bitcoinů skutečně vlastní. Podle předsedy České kryptoměnové asociace by tyto informace mohly výrazně změnit žebříčky nejbohatších lidí na světě i u nás.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.