Lídr Pirátů Votápek byl v KSČ. Kolegům to vadí a ze strany odcházejí

Votápek do KSČ vstoupil podle dostupných informací po vzniku Charty 77. Komunistickou stranu opustil až několik let po Sametové revoluci. "Byla to samozřejmě chyba vstupovat do KSČ. Ale s tím já teď prostě nic neudělám, ty roky ze svého životopisu neumím vystřihnout," řekl.

Nebyl přitom běžným řadovým členem. Vyučoval marxismus-leninismus na pražské ČVUT. "Je pravda, že v 80. letech jsem vyučoval takzvaný vědecký komunismus na ČVUT, což byla tehdy jediná možnost, jak předávat nějaké zásady politologie," vysvětloval.

[chooze:article;value:611301]

​Dnes se svou minulost prý snaží napravit a vedení Pirátů za ním stojí. "Vladimír Votápek se nikdy netajil, že byl členem KSČ, tato informace je mnoho let známá. Vnímá to jako chybu, za kterou se opakovaně omluvil," uvedl předseda strany Zdeněk Hřib.

Výzvu za Votápkův konec v čele kandidátky podpořilo několik desítek Pirátů, včetně známých osobností a těch, kteří stranu zakládali. "Takový člověk by podle mě neměl být na čele kandidátky do jakéhokoliv kraje," myslí si pirátský zastupitel Prahy 2 Tomáš Čada. "Cítím reputační riziko. Komunistou byl dvanáct let až do roku 92," komentoval jeho stranický kolega ze zastupitelstva Jaroslav Němec.

"Já si myslím, že takoví lidé by se již neměli dostávat do Poslanecké sněmovny," řekl někdejší pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. "Jsem přesvědčený, že prostě chtěl pobíral výhody, které to členství prostě poskytovalo," dodal Čada.

[chooze:article;value:614611]

​Někteří Piráti začali stranu na protest opouštět. "I na základě této kauzy jsem si pozastavil své členství, protože to považuji za nepřijatelné," vysvětlil další zastupitel Prahy 2 Robert Veverka (Piráti). "A pro mě to byla třeba poslední třešinka," doplnil Němec. "V tuto chvíli již nejsem členem Pirátské strany a důvodem bylo právě angažmá pana Votápka," řekl Wagenknecht.

"Pro malou stranu, jako jsou piráti, je jakýkoliv disentní názor, zásadní. Když už se jedná o desítky často velmi známých osobností, tak by takovýto apel pirátské vedení rozhodně podceňovat nemělo. Je vidět, že v pirátské straně platí dvojí metr," rozebral politolog Lukáš Jelínek.

Zatímco u Votápka lídrům Pirátů minulost nevadí, někdejší místopředsedkyně Janka Michailidu musela kvůli levicovosti stranu opustit. "V každé době mají větší úspěch a snadnější cestu ti, kteří se přizpůsobí převažujícímu narativu. To je prostě realita. A Piráti nejsou v tomto výjimkou," uvedla.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.