Česko potřebuje více pěstounů. Nám to dalo smysl života, říkají manželé Veselí

Domov je tam, kde je láska. A té měly party v pražské zoo na rozdávání. Na tradičním setkání pěstounských rodin si děti užily třeba modelování nebo krmení lachtanů. "Dneska jsem tady jenom vytvářela a chodila po zvířátkách," řekla jedna z dotázaných dívek.

Rodiče mezitím sdíleli zážitky a mohli si nechat třeba poradit od těch zkušenějších. Manželům Veselým dělají sourozenci Páťa a Damián radost už třetím rokem. "Ten život dostal smysl, najednou je barevný, je pestrý a je to velké dobrodružství," radovala se z dětí pěstounka Petra Veselá.

Většinu těch nejmenších se prý s koncem kojeneckých ústavů podařilo vrátit zpět k biologickým rodičům nebo umístit do pěstounské rodiny na přechodnou dobu. Těch je v Česku přes 800, volných je aktuálně 35 z nich.

[chooze:article;value:595814]

​"Musím říct, že se nám na území hlavního města daří. Samozřejmě těch pěstounů nikdy nebude tolik, kolik potřebujeme, ale snažíme se, aby když je to nejnutnější, každé dítě bylo umístěno," uvedla náměstkyně pražského primátora pro oblast sociálních věcí Alexandra Udženija (ODS).

Hlavní město každoročně pořádá i kampaň Dny pěstounství, která má za cíl přilákat nové zájemce a poděkovat těm stávajícím. U přechodných pěstounů ale můžou děti strávit maximálně rok.

"Čekají ve frontě a i pro ně se musí najít nové pěstounské rodiny. Ty počty jsou alarmující a v té chvíli se hledá řešení, jak získat ty nové pěstouny," sdělil předseda Sdružení pěstounských rodin Pavel Šmýd.

Cesty, jak zájemcům proces přípravy na novou roli usnadnit, hledá i stát. Plánuje zkrátit dobu povinné přípravy a garantovat šest dnů neplaceného volna na povinná školení.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.