Muži přišel nedoplatek 80 tisíc za vodu. V maličkém bytě protékal bojler

Pan Karel Pech žije v malém bytečku v Rokycanech se synem Adámkem, kterého vychovává sám téměř od jeho narození. Městský byt, který má v pronájmu už několik let, spravuje firma Inzula. Teď dvoučlennou domácnost trápí trable kolem vyúčtování za vodu. Zatímco v minulých letech skončilo nedoplatkem maximálně v zanedbatelných pár stovkách, letošní částka je slušná čára přes rozpočet.

"Na konci prosince roku 2024 mi přišel e-mail od Inzuly, že mám nadměrnou spotřebu vody, ať si zkontroluji, jestli mi neprotéká záchod nebo bojler. Zkontroloval jsem to a nic jsem nenašel, tak jsem volal na Inzulu a paní sem poslala tři instalatéry, kteří mi vyměnili pojišťovací ventil. Uběhly dva měsíce a přišlo mi vyúčtování na nějakých 79 294 korun," říká Karel Pech.

[chooze:article;value:613276]

​Firma Inzula má na starost správu městských bytů včetně jejich oprav. Karel Pech u ní podal reklamaci vyúčtování. "Podal jsem reklamaci na Inzulu kvůli tomu vyúčtování, bylo mi odpovězeno, když to řeknu zkráceně, že si mám drobné opravy dělat sám, což si teda myslím, že bojler není drobná oprava," popisuje dále pan Pech.

Podle nájemní smlouvy se nájemce ale opravdu zavazuje provádět a hradit běžnou údržbu a počítá s tím i zákon. Jak je to tedy v případě, že se jedná o poruchu na bojleru, který je zároveň součástí předávacího protokolu k bytu? "V tomto případě je v tom nařízení uvedeno, že bojlery má na jednu stranu opravovat a udržovat nájemce," vysvětluje advokát Jakub Horký.

Odpovědnost pronajímatele

Je ale nutné navíc zdůraznit, že problém není samotný bojler, ale právě pojistný ventil. A ten není jeho součástí. Tudíž odpovědnost by neměla jít za nájemcem. V nájemní smlouvě není o ventilu ani slovo a není tam ani povinnost nájemníka, tedy Karla, aby ho jakkoliv kontroloval. "To se potom netýká těch potrubí, rozvodů v bytě. To už je povinnost pronajímatele. To znamená, pokud byla chyba na pojistném ventilu, tak tahle povinnost je pronajímatele, nikoliv nájemce," upřesňuje advokát Horký.

[chooze:article;value:612826]

​Podle advokáta tak není chyba ve vyúčtování. Voda totiž, ať už běžným, nebo rozbitým ventilem skutečně protekla a nedoplatek tedy uhrazený být musí. Co je ale prý jasné, tak to, že rodina Pechových ve finále o peníze nepřijde. Platit bude muset někdo jiný.

"Je dost možné, že pronajímatel se v tomto případě snaží přenést odpovědnost na nájemce. Je to právě pronajímatel, kdo odpovídá za to, že byt je předaný a že byt je ve stavu, který je schopný být k užití," poznamenal předseda Sdružení obrany spotřebitelů Ondřej Zelenka.

"To vyúčtování je sice v pořádku, na druhou stranu on může postupovat tak, že vzájemně započítá škodu, kterou mu pronajímatel způsobil zase tím, že tam měl chybný ventil. To znamená, že vyúčtování je správně, ale pokud prohlásí, že zároveň započítává škodu za to, že ventil byl špatně, za kterou nese odpovědnost pronajímatel, tak se to vzájemně vykrátí. Takže těch 70 tisíc korun má uvést jako škodu, kterou vrátí pronajímatel, kterým je město," dodal advokát Horký.

Správcovská firma mlčí

Redakce kontaktovala také správcovskou firmu Inzulu. Dosud se ale nikdo nevyjádřil. Stejně tak kontaktovala pronajímatele, tedy město Rokycany. Vůle k řešení situace tu je. "Ve vámi uváděné věci vám sdělujeme, že jsme obratem kontaktovali správce bytového fondu města, kterým je na základě příkazní smlouvy společnost Zdeněk Smejkal - INZULA Rokycany s.r.o. Čekáme na jejich vyjádření k této věci," napsalo město.

[chooze:article;value:613270]

​Redakce oslovila e-mailem také soudního znalce. "Pojistný ventil není součástí bojleru. Je to samostatné zařízení (příslušenství bojleru – návod bojler, str.10), které je ale s bojlerem propojeno potrubím. Když se podíváte na obrázek, tak bojler začíná u té převlečné matice, cca 10 cm pod dnem bojleru. Pojistný ventil je součástí přívodu vody a není taxativně uveden v seznamu oprav, které hradí nájemce," reagoval znalec.

Advokát Horký navíc Karlu Pechovi nabídl pomocnou ruku při řešení případného problému s úřady. Bez nároku na honorář mu bude k dispozici do vyřešení nedoplatku.

[chooze:article;value:613522]

​A co dělat, když vyúčtování za vodu nesouhlasí, jak předejít tomu, že budete platit astronomické doplatky? Důležitá je prevence a předcházení únikům vody. Pokud se vám vyúčtování nezdá, můžete ho do 30 dnů reklamovat. Jestliže není chyba v odečtu, můžete požádat o přezkoušení vodoměru. Proti úniku vody se můžete také pojistit

A v neposlední řadě, když dluh musíte zaplatit, máte možnost splátkového kalendáře. Ten nabízí často vodárny samy. Pro jeho uzavření je pak obvykle nutná osobní návštěva na pobočce.  

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.