Váhy pro kamiony jsou často mimo provoz. Přetížené vozy mají mnoho rizik

K 17 již instalovaným má do konce roku přibýt dalších 12 vysokorychlostních vah. První u nás začala fungovat na konci roku 2021.

Nejnovější váha přibyla na 11. kilometru dálnice D6. V pátek tam skončila dvouměsíční uzavírka kvůli její instalaci. V provozu by měla být od konce června.

Zařízení vyjde státní kasu na zhruba 70 milionů korun. Instalace a údržba jdou za Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), informace o přetížených vozidlech a případné sankce řeší obce, pod které váhy spadají. Jenže podle nich jsou často mimo provoz. Aktuálně nefunguje třeba váha u Jihlavy na D1. Výpadek tam nastal 1. ledna a důvodem je údajně chybové čidlo váhy instalované ve vozovce.

[chooze:article;value:613731]

​Například v Černošicích výpadek začal měsíc po spuštění. Váha začala znovu městu posílat údaje o přetížených vozidlech až letos v březnu, tedy po více než půlroční odmlce.

"Ty přestupky nám chodily v roce 2024 od května do června, pak jsme měly výpadek," uvedl vedoucí odboru přestupků v Černošicích Josef Sedláček.

Aktuálně nefunguje ani váha na D8 na pátém kilometru u Brandýsa nad Labem. Podle ŘSD je tam chyba v napájení. A podle vedení Lovosic se s problémy déle než rok a půl potýkalo zařízení na 46 kilometru D8.

[chooze:article;value:614050]

​"Vysokorychlostní vážení u nás funguje od roku 2022. Bohužel od března roku 2023 až do listopadu roku 2024 to vysokorychlostní vážení nefungovalo," říká starosta Lovosic Vojtěch Krejčí (PRO Lovosice). I když ŘSD výpadky připouští, odmítá, že by měly trvat déle, než rok.

"Po instalaci skutečně na některých vahách řešíme problémy, ale že by to byl rok, to skutečně ne. Jsme první v Evropě, kdo tuto technologii přináší, nemáme zkušenosti z venku, budujeme takzvaně na zelené louce. Nejdůležitější na těch vahách je, že pro běžného řidiče zvlášť těžké nákladní dopravy je to preventivní účinek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ od nedokáže rozlišit, jestli váha běží nebo ne," uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

[chooze:article;value:613047]

​Podle expertů ale dopravci rychle zjistí, z jakých míst pokuty za přetížení nechodí.

"Pokud se to rozkřikne, a řidiči a přepravci v tomto jsou velice pohotoví, tak se může stát, že toho začnou někteří řidiči a dopravci zneužívat. Téměř dvě třetiny přetížených vozidel jsou vozidla tuzemská, takže kdo žije v blízkosti takových vah, které nefungují, tak si řekne fajn, tím úsekem profrčíme a hodíme tam něco navíc," míní Roman Budský, dopravní expert z Platformy Vize 0.

Přetížené kamiony v silnicích vyjíždějí koleje, mohou způsobit i další nerovnosti na vozovce nebo dokonce její popraskání.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.