Popel z elektrárny dusí lidi v obci na Pardubicku. Někteří mají strach o život

Mýt auta přestává dávat smysl. Popílek je tak jemný, že ho nezastaví prakticky nic. Prach usedá v domácnostech na stolech i parapetech. Firmy, které sídlí těsně vedle elektrárny, to mají z první ruky. Na výrobcích usedá prach, nejžádanější profesí jsou uklízečky.

Vedoucí svým lidem rozdávají respirátory a situace je tak vážná, že se zejména chronicky nemocní pracovníci bojí o život a odmítají pracovat. "V naší administrativní budově máme jednoho pracovníka, který po příchodu do práce řekl, že nemůže dýchat, nedává toto pracovní prostředí, a šel pracovat domů," popsal jednatel firmy TIBA BETON CZ Martin Konečný.

Původce nekonečného mraku je jasný a nijak se neskrývá. Je to půl kilometru vzdálená chvaletická elektrárna, která pálí uhlí, z čehož vzniká popílek. Je ho až 500 tisíc tun ročně. "Na složišti se ukládá k dalšímu využití, část prodáváme po jeho vyrobení," uvedla mluvčí Sev.en Česká energie Eva Maříková.

[chooze:article;value:610223]

​"Nikomu to není příjemný. Nejhorší na tom je, že to je opakovaná záležitost, a i když jsme na to upozorňovali, nedošlo k žádnému zlepšení. A to nás trápí," vadí Konečnému.  

Prach tvrdě udeřil o Velikonocích. "Rozhodně nechceme, aby se tohle opakovalo. Byla to extrémní situace, s elektrárnou řešíme nápravu, aby si do budoucna lépe hlídali předpověď počasí a tu situaci lépe monitorovali," pronesla starostka Chvaletic Renata Dymešová (nez.).

"Nadměrnou prašnost způsobily nepříznivé klimatické podmínky, bylo příliš dlouho extrémní sucho a větrno. Zareagovali jsme okamžitě a standardní protiprašná opatření jsme hned posílili externími zdroji zkrápění. V době největší prašnosti bylo na složišti až deset kropicích vozů," hájí elektrárnu Maříková. Jenže mrak se stejně zvedl a směřoval dál na Chvaletice.

[chooze:article;value:609074]

​Česká inspekce životního prostředí už ve Chvaleticích byla a může udělit milionové pokuty. "Inspekce přijala podnět na zvýšenou prašnost elektrárny, což se na místě potvrdilo. Zjišťujeme, jestli byla dodržena pravidla pro ukládání materiálu. V případě, že nebyla, bude navazovat sankční řízení. Pokud zjistíme, že ta pravidla dodržená byla a jsou nedostatečná, tak pak ve spolupráci s chvaletickou elektrárnou a krajským úřadem se budeme snažit najít jiné řešení, aby k takové situaci nedocházelo," informovala ředitelka České inspekce životního prostředí Hradec Králové Jana Štěpánková.

Chvaletická elektrárna prý už našla řešení. "Zvažovanou alternativou je atomizér. Rotační mlžicí jednotka pracuje na podobném principu jako sněžná děla. Vytváří jemnou mlhu, která je schopná se navázat na prachová zrna. Tato zrna potom padají v těsné blízkosti instalované mlžící jednotky a nejsou dále unášena větrem," popsala Maříková.

Ve svém prohlášení společnost tvrdí, že úspěšně tuto technologii už využívá v hnědouhelných lomech na Mostecku i v elektrárně Počerady. Otázkou tak zůstává, proč už dávno není i ve Chvaleticích.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.