Nedávno přišla záchranné službě Zlínského kraje na sociálních sítích zpráva od ženy, že má potíže po předávkování léky. Stěžovala si na špatné dýchání a bolesti. Jenže takový způsob kontaktu není nejrychlejší. Přitom podobných oznámení přes sociální sítě nebo e-maily přibývá.
"Například, že kamarád si zlomil nohu, co mají s tím člověkem dělat. Nebo přišel e-mail, že dotyčná našla na zemi ležícího muže," popsala mluvčí záchranářů ze Zlínského kraje Gabriela Netopilová Sluštíková.
"Pán psal přes kontaktní formulář, že jeho partnerka má vysokou teplotu a že nás prosí, abychom jej kontaktovali a případně poslali sanitku, a že má nějaké další zdravotní obtíže," dodala mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.
[chooze:article;value:612865]
Zatímco po zavolání linky 155 vyrazí na místo okamžitě nejbližší dostupná sanitka, při kontaktování například e-mailem se pomoci nemusíte dočkat i několik dní.
Jakákoliv prodleva znamená vážnější následky i ohrožení života. "Přišlo nám do whatsappu, že už asi tři dny babička špatně mluví, padá na stranu a tak. Babička opravdu měla cévní příhodu a s dost velkým postižením," sdělil Bořek Bulíček ze záchranné služby Trans Hospital.
[chooze:article;value:613454]
Komunikační technologie jdou sice kupředu, telefonát na tísňovou linku 155 je ale stále nejrychlejší a jediný správný způsob. "Pokud lidé mají zdravotní obtíže, tak buď musí navštívit svého obvodního lékaře, nebo vytočit linku 155, protože standardně na sociálních sítích nejsme nikdo on-line a není to správný postup," varoval mluvčí záchranářů Libereckého kraje Michael Georgiev.
Profesionální operátor tísňové linky, s nímž se spojíte mimochodem i přes aplikaci Záchranka, vyhodnotí závažnost situace a buď volajícímu poradí správný postup, anebo rovnou vyšle pomoc.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.