Česko na chvostu inovací. Hrozí nám odliv mozků, varuje Jiránek

Hlavním úkolem a cílem České startupové asociace je za startupový a investorský ekosystém připravit návrhy a komunikovat tyto návrhy s vládou a s politiky, vysvětlil Jiránek. Startupy jsou mladé inovativní firmy, obyčejně financované přes investory.

Co se inovací týče, Evropa si podle Jiránka nestojí v porovnání s USA, Čínou a dalšími velkými ekonomikami příliš dobře. "A Česko si v Evropě taky nestojí úplně dobře. Jsme trošičku horší, než je průměr Evropy," okomentoval Jiránek.

Přitom má Česko velký potenciál. Nechybí chytří lidé, věda a vzdělání na dobré úrovni a průmyslová základna. Problém je ale startupové prostředí, které je limitované legislativou a nastavením systému, zhodnotil Jiránek.

Podle něj má špatné nastavení systému dva hlavní důvody. Prvním z nich je velmi nízká nezaměstnanost. Státy, které mají se zaměstnaností problémy, často přichází s reformami, které mimo jiné usnadňují fungování startupů, jak se to ukázalo třeba v případě Španělska. "My se vlastně máme dobře, máme dlouhodobě velmi nízkou nezaměstnanost. My jsme v problémech nebyli, proto jsme neměli nějaké velké nutkání to startupové prostředí, tu jeho reformu, řešit," uvedl Jiránek.

"A zadruhé nebyla vytvořená dostatečná poptávka a nebyly připravené dostatečné návrhy, což je to, co právě teď děláme se startupovou asociací a s partnery, kdy politikům nejenom říkáme, že by měli něco dělat, ale zároveň jim přinášíme návrhy řešení," dodal Jiránek.

[chooze:article;value:619639]

​Česku kvůli chabému startupovému prostředí hrozí odliv mozků. "Dnes je vlastně velmi jednoduché přesídlit do Ameriky, když jste vědec nebo chytrý člověk nebo dobrý podnikatel. Nebo do Francie, do Kanady, to je jedno. A právě chytré státy jsou si toho vědomy. Třeba Kanada dává velké peníze všem vědeckým týmům, které přitáhnou vědce ze zahraničí do Kanady," přiblížil Jiránek.

Ve Francii zase stát platí sociální pojištění pracovníkům vědeckého týmu. Pro zaměstnavatele je tak levnější je zaměstnat, dokonce je to levnější než v Česku, vyjasnil Jiránek.

"Dává smysl se potom bavit s vládou, zda si necháme vědce utíkat, anebo zkusíme udělat buď něco podobného, nebo ještě něco zajímavějšího, abychom vědce buď udrželi u nás, nebo přetáhli zpátky, anebo získali třeba z Indie či z Vietnamu," řekl.

Na sestřih rozhovoru se můžete podívat pod titulkem článku, celý pořad najdete níže. K dispozici jsou české titulky generované pomocí umělé inteligence.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.