Odchod Slovinska z NATO by byl velmi nepříjemný, hodnotí politolog Hanáček

Svolání referenda slovinskou vládou o členství v NATO označil Hanáček za úhybný manévr, kterým premiér země reaguje na požadavky levicových parlamentních stran na referendum o navýšení příspěvků na obranu členů NATO.

"Snaží se odpůrce toho navyšování nějakým způsobem deklamovat v tom, že oni fakticky požadují, aby Slovinsko bylo černým pasažérem Aliance, a tím pádem by z ní v podstatě mohlo odejít," řekl Hanáček.

Situace může mít neblahý vliv i na stabilitu slovinské vlády. Mohla by vyústit v konflikt mezi premiérovou stranou Svoboda a sociální demokracií a Levicí, což jsou další dvě vládní strany. Hanáček dodal, že nynější dvě opoziční strany, tedy křesťanští demokraté a konzervativní pravice, nemají zájem to premiérovi ulehčit a podpořily návrh levicových stran na hlasování o členských příspěvcích.

[chooze:article;value:620919]

​Postavení Slovinska v NATO je podle Hanáčka úměrné velikosti této země. Nemá výrazné vojenské ani civilní kapacity, ale samozřejmě se na něj vztahují alianční závazky.

Pokud by došlo na případný odchod Slovinska z NATO, tak by to nemělo žádný zásadní vliv z hlediska narušení fungování Severoatlantické aliance.

"Ale na druhou by to bylo samozřejmě velmi nepříjemné, pokud by se vůbec tato otázka objevila a nějakým způsobem by do budoucna znamenala polemiky o tom, že jednotlivé členské státy nemusí v alianci zůstávat," okomentoval Hanáček.

Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku. K dispozici jsou české titulky generované pomocí umělé inteligence.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.