Desetitisíce lidí zamířily na Velehrad. Přišli věřící i stovky stánkařů

Obec Velehrad má normálně asi 1 200 obyvatel. Jednou za rok, během Národní cyrilometodějské poutě, se promění v okresní město. Poutníci a věřící tam míří z celé republiky.

"Jsme připraveni jak na dopravu, tak samozřejmě poskytnout lidem zázemí, občerstvení, třeba úschovnu kol, stanové městečko," sdělil starosta Velehradu Aleš Mergental (nez.).

Prodejci všeho možného moc dobře vědí, že na pouti lidé nešetří. A tak šponují ceny – čepované pivo v kelímku za 60 korun, grilovaná klobása za 120, frgál za 220 nebo langoš za rovnou stovku. Největším hitem jsou letos ale stánky s klobouky.

[chooze:article;value:600993]

Mnozí věřící obsadili místa před bazilikou už několik hodin před začátkem samotné bohoslužby. Teplota se na slunci kolem poledne šplhala ke čtyřicítce, dobrovolníci proto roznášeli vodu na osvěžení. Snad nejoblíbenějším místem byla fontána. Připraveni byli i záchranáři. Ti ale nakonec neměli moc práce.

"Měli jsme na ošetření paní, která přijela z Prostějova na kole. Nějaké bolesti hlavy a celková slabost," uvedl lékař Anton Vaňo. Národní pouť ve Velehradu se koná každoročně 5. července. Oslavuje hlavně příchod slovanských věrozvěstů. "Hlavně přinesli víru, kterou my teď máme díky svatému Cyrilu a Metodějovi," vysvětlil kněz Pavel Mikeš.

Cyrila a Metoděje, neboli bratry ze Soluně, povolal kníže Rostislav. Na Velkou Moravu přišli roku 863.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.