Petrová vnímá novelu zákona tak, že posiluje všechno, co bylo na opatrovnických soudech špatné. "Změny nastanou v tom, že se přestane nazývat péče střídavou, ale bude rovnocenná. Vůbec ale není standardizováno, není napsáno, co to je, nemá to žádný podklad, ale obecně by se děti měly dávat bez ohledu na věk do rovnocenné péče," řekla.
Rovnocenná péče je podle Petrové jen kosmetická úprava, ke které ale chybí vysvětlení či jakékoliv podrobnosti. Přitom právě otázka věku je zásadní. "Malé dítě má úplně jiné potřeby než teenager. Úplně maličkaté děti potřebuju opravdu jednoho jednotného pečovatele. Do dvou let to dítě není samo za sebe, ono vnímá svět skrz nějakého dospělého, zejména toho, kdo o něj nejčastěji pečuje a tráví s ním nejvíce času, proto nemůžeme rozhodnout úplně stejně u batolete jako u patnáctiletého kluka," vysvětlila.
Petrová žádala o vysvětlení, co to přesně rovnocenná péče je, ale žádného se jí nedostalo. "Prostě rodiče mají oba právo a pravděpodobně to bude směřovat k tomu, že by měli mít oba stejný čas s dítětem, což není opravdu v nejlepším zájmu dítěte. Střídavá péče není vždy to nejlepší pro děti. Záleží strašně na okolnostech," uvedla.
[chooze:article;value:602799]
Dodala, že není proti střídavé péči, dokonce ji hodnotí jako skvělou věc, pokud mezi rodiči není konflikt. Soudy ale podle Petrové rozhodují tak, že pokud je mezi bývalými partnery rozkol, tak je to nezajímá, což ji jako psychologa překvapilo.
"Ani je nezajímá geneze těch rodičů, ani je nezajímá, jestli ten rodič byl třeba trestaný nebo měl nějaké delikty, prostě ani důkazy. A rozhodují v rámci toho, že rodič má právo na dítě a obracejí to do toho, že dítě má právo na rodiče," poznamenala.
Připomněla jeden případ, kdy se jeden z rodičů měl podmínku za znásilnění a odvolací soud podle Petrové řekl "tak každý máme nějakou minulost, to neznamená, že není špatný rodič, i když tohle dělá". To považuje za nepochopitelné.
Novela má zrušit i předběžné opatření a nahradit jej prozatímním opatřením. Tam je ale lhůta pro vydání soudního rozhodnutí 30 dní. "Předběžné opatření se dává, že třeba rodič nesmí s dítětem vycestovat, protože hrozí, že ho odveze do zahraničí. A do 7 dnů musí soud rozhodnout. A teď na to bude mít 30 dní," popsala Petrová.
Na sestřih rozhovoru se podívejte pod titulkem článku, celý díl najdete níže. K dispozici jsou české titulky generované pomocí umělé inteligence.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.