Pobřeží Baltu i v současnosti s oblibou vyhledávají turisté směřující k moři. V posledních letech se však stalo několik případů, kdy se návštěvníci pláží v Polsku utopili. A to i ve zdánlivě bezpečných vodách.
Řada pláží u Baltského moře totiž skrývá smrtící nebezpečí. Jak upozornil portál Polsat News, stojí za tím takzvané zpětné mořské proudy. Jedná se o velmi silné proudy, které se formují u pobřeží a mohou snadno strhnout plavce a odnést ho daleko od břehu.
Tento typ proudů navíc vzniká pod hladinou, takže není na první pohled vidět. Ty silnější mohou plynout až rychlostí pět metrů za sekundu. Pokud tedy plavci ztratí kontrolu nad svými tempy, může se jim zpětný proud snadno stát osudným.
[chooze:article;value:619063]
Zpětné proudy mohou vzniknout podél celého pobřeží Baltu, nejčastěji se však vyskytují v úsecích mezi Rozewiem a Władysławowem a mezi Jantarem a Krynicou Morskou na severovýchodním pobřeží Polska.
Nejbezpečnější je tak koupání na hlídaných plážích, kde plavčíci dohlíží na bezpečnost pobřeží. Na pozoru by se měli mít lidé v případě, že se v určitém úseku pláže nerozbíjí vlny o břehy a moře je tam v úzkém pásu podezřele klidné a nezpěněné. To naznačuje přítomnost zpětného proudu.
Pokud se však už ve zpětném proudu ocitnete, nemá smysl plavat proti němu. Podle agentury NOAA je důležité udržet se v klidu, na hladině a snažit se přivolat pomoc. Zároveň je možné z proudu uniknout plaváním do strany. Zpětné proudy většinou nezasahují příliš daleko od břehu, existují však takové, které se táhnou i sto metrů do moře.
V australském Sydney se na plážích se objevily záhadné kuličky. Nikdo nevěděl, co jsou zač, lidé tam nesměli (1/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.