Na tohle si na dovolené dávejte pozor. V zahraničí hrozí často bizarní pokuty

Asijské státy jsou bizarními zákony proslulé. Čína si třeba vyšlápla na oblečení s motivem medvídka Pú. 

"Medvídek Pú vznikl jako meme, protože se podobá čínskému prezidentovi, proto to bylo zakázané. I kdyby člověk na sebe nějakým způsobem upozornil, tak hodně rychle si ho někdo všimne. A pak záleží na tom, jestli ten příslušník chce dělat problémy, nebo ne," popsal cestující hudebník Kryštof Krása.

[chooze:article;value:619459]

V Singapuru dostanete v korunách až 16tisícovou pokutu za to, když na veřejné místo přilepíte či odhodíte použitou žvýkačku. Singapur totiž klade velký důraz na pořádek. Jakékoliv pošpinění města je vnímáno jako vandalismus, za který hrozí třeba i vězení nebo několik ran rákoskou.

A ačkoliv se to může zdát jako pouhý vtip. V Singapuru je také přísný zákaz močení ve výtahu. Některé výtahy obsahují dokonce speciální detektory zápachu moči.

Nařízení v USA

Řada poměrně bizarních zákonů platí ve Spojených státech amerických. Většinou jde o nařízení, která v zákonících zůstala z dob dávno minulých. Najdou se ale i modernější podivuhodnosti.

"Dávejte si pozor na Havaji, tam není v pořádku pobíhat a vyrušovat tak ptactvo. V New Jersey si také nesmíte natankovat své vlastní auto. Natankuje vám ho totiž tamní pracovník," varoval Američan žijící v Česku Eric Tseng.

Pravidla v Evropě

Neobvyklá nařízení mají také evropská města, turisté by si měli třeba v letoviscích dávat pozor na vhodné oblečení. "Běžně v destinacích, jako je Španělsko, ale i Itálie, Chorvatsko se nesmí chodit pouze v plavkách v centru města. Také je třeba omezená konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích," upozornil mluvčí Fischeru Jan Bezděk.

V italských Benátkách hrozí pokuta až 12 tisíc korun za krmení holubů, ve Španělsku za močení do moře. Řecko zakazuje vysoké podpatky při procházkách po starověkých památkách.

[chooze:article;value:588567]

"Nově platí také zákaz rezervace místa na lehátku ručníkem. Za toto porušení jsou velmi vysoké pokuty v Chorvatsku, ve Španělsku. Často porušovaným pravidlem je zákaz vhazování toaletního papíru do záchodových mís na řeckých ostrovech," vyjmenovala mluvčí Blue Style Simona Fischerová.

Odborníci radí nastudovat si před cestou na dovolenou pravidla, která platí v cílové zemi, ale i letovisku.

Vyhlášky v Česku

I u nás se vám v některých městech může stát, že překročíte vyhlášku tím, co by vám jinde prošlo. Třeba v Šumperku nově platí zákaz plivání na veřejnosti. První provinění prý budou strážnici řešit domluvou, pak mají následovat pokuty.

Radnice v Šumperku prý vyhláškou reaguje na podněty od lidí. "To plivání je samozřejmě velice nepříjemné. Už jenom to, že si vedle vás někdo odplivne. Vezměte si maminky s dětmi nechtějí chodit po zaplivaných chodnících," uvedla mluvčí města Jana Kaněvová. "Měli jsme hodně podnětů od maminek s dětmi, od seniorů," dodal ředitel tamních strážníků Martin Pelnář.

Strážnici prý zatím budou řešit plivání domluvou. "Pokud se domluva nesetká s odpovídajícím chováním, tak se přistoupí i k pokutování," avizovala mluvčí města.

[chooze:article;value:605958]

Hříšníka uplivnutí vyjde na 1 500. Do nové vyhlášky město přidalo i zákaz krmení holubů. Ten už v jiných městech mají. Například v Karlových Varech.

V Praze je zapovězeno dělat na veřejnosti bubliny. Ty veliké produkované bublináři. Podle vedení města jsou po nich znečištěné a kluzké chodníky. Také by se po hlavním městě neměli producírovat lidé v kostýmech tygra nebo gorily. Zákaz zvířecích kostýmů platí i v Českém Krumlově. Lidé nesmí nosit například převlek pandy. Pokuta může dosáhnout až 100 tisíc korun.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.