Svět ochromilo extrémní počasí: Evropu sužují úmorná vedra, v Argentině mrzne

Florencie, Milán, Bergamo. V historických centrech turisticky vytížených měst se náhle zastavil život. Obchody hlásily výpadky elektřiny, přestala fungovat klimatizace, výtahy i platební terminály. Některé podniky mohly přijímat jen hotovost.

V Bergamu byly bez proudu celé čtvrti a výpadek trval přes šest hodin. Zastavily se i výtahy s lidmi uvnitř. Obdobnou situaci zažil také Řím a okolní oblasti.

Vedro trápí i zbytek Evropy. Ve Španělsku dosáhly teploty až 46 stupňů Celsia. Francie musela kvůli teplotě chladicí vody odstavit reaktor jaderné elektrárny Golfech. V Německu přestaly fungovat výhybky a požáry zasáhly Sársko i Braniborsko.

[chooze:article;value:620409]

Třeba v Mnichově úřady situací řeší rozprašovači vody. "Nádherné, tak příjemné. Právě jsem se vrátila ze sportu, to bylo opravdu příjemné," řekla jedna z obyvatelek. "To je perfektní, vážně skvělý nápad, líbí se mi to hodně," ocenila řešení další.

Vlna extrémních veder je podle meteorologů důsledkem klimatických změn. Organizace spojených národů varuje, že budou stále častější. A nejhůř na tom budou města.

Zatímco Evropa se potýká s extrémními vedry, v Jižní Americe je situace přesně opačná. Tamní státy sužují mrazivé teploty, silný vítr a sněhové bouře.

[chooze:article;value:620365]

V argentinském Buenos Aires klesly teploty pod nulu, což je i na tamní zimní období velmi vzácné. Město zahalila jinovatka, lidé chodí zabalení do šál, čepic a péřových bund.

"Přikrývám se vším, co mám po ruce. Pod tím jsem jako cibule, mám na sobě vrstvy oblečení. Když to mám na sobě, vůbec mi není zima na hlavu," svěřil se jeden z obyvatel města.

Podle meteorologů je příčinou náhlé arktické proudění z jihu kontinentu. To přineslo mrazivé počasí až do oblastí, kde běžně panuje mírné klima.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.