Evropská komise chce výrazně snížit emise. Podle Fialy to není rozumné

Evropská komise v oblasti zelené transformace přitvrzuje. Do roku 2040 chce snížit emise oxidu uhličitého o 90 procent v porovnání s rokem 1990.

"Evropané čím dál více pociťují dopady klimatických změn a očekávají, že Evropa bude jednat. Průmysl a investoři od nás očekávají jasné a předvídatelné směřování," prohlásila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová.

[chooze:article;value:619247]

"Zůstáváme pragmatičtí a flexibilní v tom, jak těchto cílů dosáhnout. Návrh umožní v omezené míře využít uhlíkové kredity ze zemí mimo EU," uvedl evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra.

Počítá se také s tím, že firmy budou moci částečně svou uhlíkovou stopu kompenzovat, například výstavbou elektrárny, která využívá obnovitelné zdroje.

[chooze:article;value:619859]

Evropa v tuto chvíli míří ke snížení emisí o 55 procent do roku 2030. Úplné neutrality pak chce docílit do roku 2050. "Pokud chceme zůstat konkurenceschopní a nechceme, aby se z Evropy stal nějaký skanzen, který lpí na svých fosilních palivech, tak je naopak nutné, abychom se přizpůsobili tomu celosvětovému trendu," sdělila analytička AMO Vendula Kazlaukas.

Návrh má nabídnout předvídatelný směr dalšího vývoje trhu, posílit rozvoj inovací a přispět k větší energetické bezpečnosti Evropy. Komise se odvolává i na nejnovější průzkum Eurobarometru, podle nějž považuje 85 procent občanů Unie změnu klimatu za vážný problém a 81 procent podporuje snahu o dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

[chooze:article;value:619422]

Řada členských států ale proti rozhodnutí ostře vystupuje. Jsou mezi nimi Francie, Německo, Polsko i Česká republika. "Nepovažujeme za rozumné, abychom takto natvrdo tento cíl stanovovali. Naopak si myslíme, že je potřeba některé věci korigovat a přizpůsobovat je realitě," vzkázal premiér Petr Fiala (ODS).

Návrh Komise teď míří do Evropského parlamentu a Rady, ke schválení je třeba kvalifikovaná většina. Podle některých zdrojů chce Komise novou legislativu prosadit nejpozději v září. Evropská rada ale jedná až na konci října.

"Nechává určitý prostor pro flexibilitu, jak emise snižovat," řekl o směrnici ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Se změnou klimatu je podle něj potřeba bojovat.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.