Dalajláma potvrdil, že bude mít nástupce. Z Číny ale nebude, ujistil

Tisíce mnichů a věřících v karmínových rouchách se shromáždily v areálu knihovny a archivu dalajlámy – duchovního sídla tibetské komunity v exilu, které leží v Dharamsale v severní Indii. Právě tady zazněla dlouho očekávaná zpráva: Dalajláma, 14. v pořadí, potvrdil, že duchovní linie bude pokračovat.

"Potvrzuji, že instituce dalajlámy bude pokračovat," prohlásil dalajláma, občanským jménem Tändzin Gjamccho.

Tato slova zazněla přímo v době oslav jeho narozenin. Přítomno bylo přes sedm tisíc lidí včetně indických ministrů a hollywoodského herce Richarda Gerea, dlouholetého podporovatele svobodného Tibetu a vyznavače budhismu.

[chooze:article;value:619155]

​S dalajlámou Tändzinem Gjamcchou se během jeho života setkala celá řada celebrit a politiků – od Angely Merkelové, přes krále Karla III. až po Lady Gaga. Jeho přítelem byl i bývalý prezident Václav Havel.

Dalajláma během oslav zároveň připustil, že jeho nástupce se může narodit mimo Tibet – a dokonce může být i ženou. Jedno však vyloučil naprosto jasně: nový dalajláma se nenarodí v Číně. "Není možné, aby se má reinkarnace narodila v zemi, která potlačuje náboženskou svobodu," uvedl.

Peking, který Tibet před lety anektoval, reagoval okamžitě. Podle čínského ministerstva zahraničí musí výběr nového dalajlámy proběhnout v souladu s čínským právem a pod kontrolou úřadů. To ale tibetská exilová komunita zásadně odmítá.

"Zasahování čínské vlády do procesu reinkarnace je velmi směšné, protože sama vláda je ateistická. Nevěří v náboženství. A proces reinkarnace je především náboženský," zní prohlášení hlavního tibetského státního světce, který se bude podílet na procesu nástupnictví, Thuptena Ngodupa.

[chooze:article;value:617001]

​O tom, kdo bude dalajlámou po smrti toho současného, rozhodne tradiční způsob – duchovní se podle buddhistických pravidel budou snažit určit, do koho se současný vůdce reinkarnoval.

Experti ale očekávají, že se Čína pokusí v budoucnu prosadit vlastního kandidáta – malého chlapce, kterého za reinkarnaci označí. Podobný scénář už se odehrál při výběru pančhenlamy – tedy druhé nejdůležitější duchovní postavy tibetského buddhismu.

Středeční oznámení je tak nejen náboženskou zprávou, ale i jasným politickým gestem. Dalajláma tím podle expertů vyslal signál, že budoucnost Tibetu – duchovní i symbolická – bude určována Tibeťany, nikoli čínskou vládou.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.