Šimáčková Laurenčíková poznamenala, že zřízením úřadu dětského ombudsman Česko dohání dluh oproti jiným zemím Evropy, které takový úřad mají. Problematiku ochrany ohrožených dětí u nás až do této chvíle řešilo hned několik různých ministerstev, například školství, práce či zdravotnictví.
"V některých zvlášť závažných situacích jsme velmi postrádali někoho, kdo by měl tu autoritu, měl ty zákonem dané kompetence se za tyto velmi ohrožené děti prát. Upozornit například soud na to, že je potřeba zahájit, případně do už probíhajícího řízení vstoupit s nějakými jasnými argumenty na podporu toho daného konkrétního dítěte," vysvětlila Šimáčková Laurenčíková.
Jako vzorový příklad, kdy by mohl dětský ombudsman pomoci, uvedla Šimáčková Laurenčíková případ hocha, jehož se po narození zřekla matka. Ten zůstával v motolské nemocnici, protože neměl žádného jiného blízkého člověka.
"Na jeho situaci upozornila až jiná maminka, která byla také se svým dítětem v Motole hospitalizovaná a všimla si toho, že tam tehdy tento desetiměsíční chlapeček leží úplně sám, nemá nikoho, kdo by se o něj staral, kdo by mu byl nablízku a že velmi strádá," popsala Šimáčková Laurenčíková.
Zmíněná maminka se o případ začala zajímat, a nakonec na něj upozornila i veřejnost. Dítě patrně propadlo systémem, někdo nedělal vše pro to, aby se chlapec dostal do náhradního rodinného prostředí. Nakonec se podařilo zaktivovat úřady a hoch tak našel náhradní rodinu.
[chooze:article;value:612950]
"Nově by dětský ombudsman v tomhle případě mohl kontaktovat soud, mohl by upozornit soud na to, že je důležité zahájit řízení ve prospěch tohoto chlapce, že je velmi důležité rozhýbat Orgán sociálněprávní ochrany dětí a odpovědně velmi rychle hledat náhradní rodinu a určitě by takový chlapec nemusel strávit 10 měsíců té velmi důležité první fáze života svého vývoje úplně osamoceně v nemocničním prostředí," navázala Šimáčková Laurenčíková.
Dětský ombudsman má ale být i informačním rozcestníkem pro děti a pro dospělé, kteří budou hledat pomoc. "Ombudsman dokáže navést to dané dítě na pomoc, na podpůrné služby, které už budou vědět, co v té situaci dělat," prohlásila Šimáčková Laurenčíková.
Ombudsman také bude mít poradní sbor složený z dětí a z mladých lidí. "Bude mu pomáhat identifikovat problémy, co v systému funguje dobře a co je naopak potřeba měnit, aby soudy vždycky velmi citlivě a svědomitě naslouchaly názoru dítěte, aby uměly vytvářet bezpečné prostředí a děti se vůbec odvážily mluvit o tom, co prožívají a co si přejí," přiblížila zmocněnkyně.
Další informace k úřadu dětského ombudsmana včetně kontaktů najdete zde na oficiálních stránkách.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku. K dispozici jsou i české titulky generované pomocí umělé inteligence.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.