Telefonáty falešného bankéře nebo policisty nejsou žádnou novinkou a řada lidí už se nenechá nachytat. Vlastnímu synovi nebo třeba vnučce, která prosí o pomoc, je ale těžké zavěsit. A právě na to podvodníci spoléhají.
"Vyvíjejí nátlak, útočí, snaží se tu oběť zmanipulovat tak, aby reagovala okamžitě," vysvětlil IT expert Václav Svátek.
Jak jednoduché je ukrást někomu hlas, si vyzkoušeli i reportéři TV Nova. Stačilo asi 30 vteřin nahrávky a za pár minut už umělá inteligence jejich hlasem prosila o pomoc. "Skutečně stačí pár desítek vteřin mluvení. To může být záznam jiného telefonního hovoru, nahrávka videa na youtube, na facebooku," poznamenal Svátek.
[chooze:article;value:572702]
"Právě v současné době se tyto podvody objevují zejména v souvislosti s podvodnými investicemi, kde jsou zneužívány politické nebo veřejně známé osobnosti," řekl mluvčí Policejního prezidia Jakub Vinčálek.
K výrobě jednoho takového videa byl nedávno zneužit i pořad televize Nova. Podvodníci zneužili pořad Napřímo a tvář i hlas poslankyně Aleny Schillerové (ANO), aby propagovali podvodné stránky.
Odborníci radí řídit se heslem "důvěřuj, ale prověřuj". "Taková jednoduchá kontrola, kterou lze udělat, pokud vám ten člověk volá ze svého čísla, je říct, že mu zavoláte zpátky a vyřešíte to v tom druhém telefonátu. Protože i když se útočník může tvářit, že má číslo někoho jiného, tak na tom čísle nemůže přijímat telefony," poradil odborník na kybernetiku Filip Kirschner. Nejčastěji se prý podvodníci zaměřují na seniory.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.