Izraelskými městy Tel Avivem a Jeruzalémem dál zní sirény a ozývají se hlasité výbuchy. Íránské rakety zasáhly třeba hlavní nemocnici v Beerševě. Podle izraelské záchranné služby bylo zraněno nejméně 40 lidí. "Snažíme se dostat lidi z jejich domů. Můžete vidět, že dům za mnou stále hoří," sdělil záchranář David Adom.
Izrael mezitím provedl údery na těžkovodní reaktor v íránském Aráku. "V regionu není žádná kontaminace, protože již dávno byla přijata nezbytná bezpečnostní opatření. Místo bylo evakuováno a nejsou hlášeny žádné oběti," informoval reportér IRINN.
[chooze:article;value:618071]
Izrael se také údajně krátce naboural do vysílání íránské státní televize, kde odvysílal záběry z protivládních protestů z roku 2022 po smrti ženy zadržované mravnostní policií a vyzval diváky, aby vyšli do ulic.
Vysocí představitelé Spojených států mezitím podle amerických médií dostali rozkaz k přípravě úderu proti Íránu. "Mám v hlavě nějaké možnosti, co udělat, ale ještě jsem se k tomu neodhodlal. Rád dělám konečná rozhodnutí vteřinu před tím, než je třeba, víte, protože věci se mění. Zejména ve válce se věci mění. Může to jít z jednoho extrému do druhého," nechal se slyšet šéf Bílého domu.
[chooze:article;value:618076]
I tábor Trumpových podporovatelů je ale v otázce toho, zda by se měly Spojené státy do konfliktu na Blízkém východě vměšovat, rozdělený. Například dlouhodobý Trumpův podporovatel a moderátor populární konzervativní show Tucker Carlson se pustil do sporu s texaským senátorem Tedem Cruzem. "Jste senátor, který vyzývá ke svržení íránské vlády, a přitom o té zemi nic nevíte," poznamenal Carlson.
Ministři zahraničí Německa, Francie a Británie mezitím plánují na pátek schůzku ve švýcarské Ženevě, kde chtějí vést jaderné rozhovory se svým íránským protějškem Abbásem Arakčím.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.