Na severu Moravy řádí žloutenka. Epidemie tam od ledna může za dvě úmrtí

Žloutenka typu A nadále trápí sever Moravy. V Moravskoslezském kraji bylo od začátku letošního roku do konce května zaznamenáno 96 případů tohoto onemocnění. Dva lidé už tento rok v souvislosti s nákazou zemřeli.

Celkový počet od začátku loňského roku dosáhl už 312 případů. Epidemie v kraji trvá nepřetržitě od dubna 2024, tedy více než rok. "V devíti případech se jednalo o dospělé osoby ve věku od 33 do 71 let, ve čtyřech případech o děti a dospívající ve věku od 4 do 16 let," uvedli hygienici v měsíční zprávě.

​V květnu přibylo celkem 13 nových případů, což je obdobný počet jako v dubnu. Nemoc tak v regionu stále přetrvává, i když nárůst případů není skokový.

[chooze:article;value:615904]

Aby mohli hygienici v kraji odvolat stav epidemie, nesmí se po dobu 100 dnů objevit žádný nový případ. To se v tuto chvíli zdá stále nereálné. Od vypuknutí epidemie před více než rokem byly jen dva týdny bez nahlášených nakažených, ukazují data.

Z hlediska dlouhodobějšího srovnání jde navíc o velmi vysoká čísla. Zatímco za celý rok 2023 hygienici v kraji zaznamenali pouze pět případů žloutenky typu A, jen za letošní květen jich bylo 13.

Jak už dříve informoval Deník, primární ohnisko epidemie vzniklo v Ostravě-Přívoze. Odtud se infekce rozšířila nejen do dalších okresů regionu, ale i do sousedního Zlínského a Olomouckého kraje.

[chooze:article;value:615025]

​Přestože počet nakažených aktuálně neroste, nemoc si už od ledna vyžádala dvě oběti. "V souvislosti s tímto onemocněním byla hlášena dvě úmrtí dospělých osob," potvrdili pracovníci krajské hygienické stanice.

Před nákazou varují odborníci především rizikové skupiny. "Nejúčinnější prevencí virové hepatitidy A je očkování, které je doporučováno všem, kteří chtějí předejít nákaze. Očkování je obzvlášť vhodné pro osoby cestující do oblastí se zvýšeným výskytem žloutenky, pracovníky v potravinářství a zdravotnictví a osoby s chronickým onemocněním jater," připomínají hygienici.

[chooze:article;value:612071]

​Virová hepatitida A se přenáší nejčastěji fekálně-orální cestou. Mezi hlavní příznaky patří nevolnost, zvracení, bolesti břicha a zad, změna barvy stolice a moči a žloutnutí kůže i očního bělma. Proti nákaze chrání očkování nebo dřívější prodělání nemoci, které zajišťuje celoživotní imunitu.

Moravskoslezský kraj nadále situaci sleduje a hygienici apelují na zvýšenou osobní hygienu, zejména u dětí a pracovníků v kolektivních zařízeních. Očkování je možné podstoupit i preventivně, mimo rizikové oblasti.

V Česku se šíří žloutenka typu A. Nejvíce postižený je Moravskoslezský kraj, říká epidemioložka (4/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.