V izraelském Tel Avivu v pondělí brzy ráno stanuly týmy záchranářů a hasičů před obytnými budovami, jejichž betonové zdi roztrhaly íránské rakety. Stejná situace je i ve městě Petach Tikva v centrální části Izraele. Na místě jsou mrtví i zranění. "V tuto chvíli evidujeme přes třicet, možná až čtyřicet zraněných. Ve většině případů jde o lehká zranění, protože se dotyční drželi pokynů civilní obrany. Mohu ale také potvrdit tři oběti na životech," řekl mluvčí izraelské policie Dean Elsdunne.
Íránské ozbrojené síly při nočním útoku mířily i na největší severoizraelské město Haifu. Při úderu byla zasažena i klíčová ropná rafinérie a také ropovody v jejím okolí.
[chooze:article;value:617538]
Útok, který mnozí Izraelci popisují jako dosud nejtvrdší, Írán provedl poté, co Izrael při úderu na Írán zlikvidoval šéfa zpravodajské služby Islámských revolučních gard, jeho zástupce a další klíčové vojenské představitele. Podle íránského ministerstva zahraničí ale při útocích přišli o život také civilisté, včetně žen a dětí. Írán je údajně připraven i na možný střet se spojenci Izraele.
"Státníci těchto zemí musí ukončit svou podporu Izraeli. Pokud se tak nestane a USA a jiné země budou nadále poskytovat Izraeli logistickou podporu, mohou jejich letadla při vstupu do vzdušného prostoru narazit na naše rakety," poznamenal Mohsen Rezáí, bývalý velitel Islámských revolučních gard.
[chooze:article;value:617599]
Ozbrojený konflikt mezi oběma zeměmi se rozhořel poté, co Izrael v pátek zaútočil na íránská jaderná zařízení, vojenské objekty a obydlené oblasti a zabil několik íránských jaderných vědců a armádních velitelů. Důvodem bylo podezření, že země je blízko k výrobě atomové bomby. To íránský režim popírá.
O napjaté situaci na Blízkém východě budou v pondělí v Kanadě jednat lídři skupiny G7. O den později se pak eskalaci napětí v regionu budou věnovat i ministři zahraničí EU.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.