[chooze:gallery;value:40721]
Let s označením AI171 měl mířit z indického města Ahmadábád na londýnské letiště Gatwick. Jenže krátce po vzletu ve 13:38 místního času se stroj začal chovat nestandardně. Podle záběrů ověřených stanicí BBC letoun sotva nabral výšku 190 metrů a během několika vteřin ji začal nebezpečně ztrácet. Poté narazil do obytných budov a explodoval.
Na palubě bylo 242 lidí, pouze jeden muž neštěstí přežil. Letoun pilotoval zkušený kapitán Sumeet Sabharwal s více než 22letou praxí a jeho kopilot Clive Kundar. Indické úřady, spolu s experty ze Spojených států a Velké Británie, teď rozjíždějí vyšetřování, které může trvat měsíce. Na jeho konci by měla být odpověď na klíčovou otázku – co mohlo způsobit tak rychlý pád? Experti nyní zvažují několik hypotéz.
[chooze:article;value:617254]
Selhání obou motorů
Jedna z nejčastěji skloňovaných spekulací mluví o možném selhání obou motorů – scénář, který je mimořádně neobvyklý. Taková situace nastala například při takzvaném "zázraku na řece Hudson" v roce 2009.
"To by byla velmi, velmi vzácná událost," uvedl pro BBC letecký analytik Mohan Ranganathan. Letouny mají běžně systémy záložního napájení, jako je takzvaná Ram Air Turbine (RAT). Ta by se měla automaticky aktivovat. Zatím však není potvrzeno, zda byla RAT součástí výbavy stroje.
Experti také zvažují možnosti kontaminace paliva nebo ucpání palivového systému, které by mohly způsobit výpadek tahu. To by mohlo vysvětlit náhlý výpadek výkonu těsně po vzletu.
[chooze:article;value:617236]
Srážka s ptactvem
Letiště v Ahmadábádu je podle pilotů známé častým výskytem ptáků v okolí ranveje. Podle údajů indického ministerstva dopravy zde mezi lety 2018 a 2023 došlo ke 462 srážkám s ptáky.
"Jsou tam zkrátka pořád," říká Ranganathan. Podobně se vyjádřili další tři piloti, kteří na letišti pravidelně přistávali. Experti ale upozorňují, že srážka s ptákem málokdy vede k havárii – pokud nevyřadí z provozu oba motory.
Chybná konfigurace klapek
Trojice odborníků, které oslovila BBC, se shodla na tom, že příčinou pádu mohlo být i špatné nastavení klapek. Ty pomáhají letadlu získat vztlakovou sílu při nízké rychlosti. Bez nich může být vzlet při vysoké zátěži a teplotě prakticky nemožný.
Podle bývalého vyšetřovatele amerického Národního úřadu pro bezpečnost dopravy (NTSB) Grega Feitha by to nebyl ojedinělý případ: "Jestli letoun nebyl správně nakonfigurován, může to zásadně ovlivnit jeho výkon," přiznává Feith.
Záběry sice ukazují letadlo se stále spuštěným podvozkem, ale klapky se zdají být ve "zvednuté" poloze. Potvrdit to ale bude možné až po důkladné analýze černých skříněk.
[chooze:article;value:617068]
Vysoké teploty
Ve čtvrtek odpoledne, kdy k nehodě došlo, panovaly v Ahmadábádu extrémní vedra – teploty dosahovaly téměř 40 °C. Horký vzduch má nižší hustotu, což ztěžuje vytváření vztlaku a snižuje účinnost motorů.
Také experti oslovení americkým deníkem The New York Times se shodují, že kombinace horkého počasí, plně natankovaného stroje a potenciálních chyb mohla mít fatální následky.
Selhání lidského faktoru
Ačkoli oba piloti patřili mezi zkušené letce, vyšetřovatelé zvažují i možnost lidské chyby, například opomenutí v předletové kontrole.
"Klapky nastavují piloti sami před vzletem. Existuje několik kontrolních seznamů, podle kterých se správné nastavení kontroluje. Pokud by klapky nastavené nebyly, mohlo by to ukazovat na lidskou chybu," uvedl bývalý pilot dopravních letounů Marco Chan.
Záběry letadla těsně před dopadem naznačují, že letoun klesal pomalu a s nosem mírně vzhůru – což není typická poloha při sestupu. Podle odborníka Johna Coxe to "vypadá, jako by měl stroj stoupat, a přitom klesá". Otázkou je podle něj proč.
[chooze:article;value:617206]
Podle jiných expertů by to teoreticky mohlo také znamenat, že se piloti pokoušeli o záchranu. Jejich cílem mohlo být zpomalit letoun před nárazem, nebo hledali místo k nouzovému přistání.
Vyšetřování vede indický úřad pro civilní letectví za pomoci amerického NTSB a britských expertů. Do několika dnů by měly být k dispozici první data z černých skříněk. Ty zaznamenávají výšku, rychlost, polohu i komunikaci pilotů. "Pokud fungovaly správně, poskytnou ohromné množství informací. 787 zaznamenává obrovské množství parametrů," říká bývalý vyšetřovatel Ben Berman.
V pátek kolem poledne informovala agentura Reuters, že se vyšetřovatelům podařilo nalézt první z dvojice černých skříněk stroje. Do té doby, než její data zpracují analytici, zůstává přesná příčina tragédie letu AI171 prozatím záhadou.
Poslali příbuzným selfie a zemřeli. Pád letadla nepřežila rodina se třemi dětmi (6/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.