"Dokumentace, žádost, všechno se natahuje z toho webového rozhraní, kam se musíme každý den přihlásit, musíme ještě kontrolovat to přihlášení, protože během dne vypadává," popsala své zkušenosti úřednice Vendula Peterková.
"Přichází ta zpětná vazba, že ne všechny ty funkčnosti, které by tam potřebovali, tam jsou. To je předmětem diskuze a pracovních skupin," sdělila Eva Pavlíková, vrchní ředitelka sekce IT ministerstva práce a sociálních věcí.
Největší problémy jsou u žádostí, které obsahují dokumentaci. Tu lidé musí nahrávat do nového systému přes Portál stavebníka. "Oni vidí, že tu dokumentaci nahráli. My ji nevidíme," řekla Peterková.
[chooze:article;value:614072]
Lidé tak musí na úřad osobně. "Mám od svých kolegů, že čekají už třeba rok na kolaudaci silnic," informovala ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.
"Je to pro nás časově náročnější. Do toho se musíme učit nový stavební zákon a jeho novely, které už byly asi čtyři od toho 1. července," uvedla Peterková. "Ten bypass navíc funguje jen tam, kde je určitý typ softwaru historický," dodala Vladyková.
"Máme takový backlog, tedy seznam požadavků, které chceme opravit. V následujících týdnech si chceme prioritizovat ty požadavky," sdělila Pavlíková.
[chooze:article;value:607921]
Podle stavebních úřadů jsou velkým problémem také nedostatečné personální kapacity. "Máme akutní nedostatek lidí. Část úředníků odešla do důchodu nebo úplně mimo výkon státní správy," přiznal místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil (ANO).
"Po tom, co úředníci viděli, co se dělo kolem digitalizace, tak je velmi těžké někoho přesvědčit, aby šel pracovat na stavební úřad," dodal. Pomoci by měla novela zákona, která počítá se snížením požadavků na nové úředníky.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.