Smutný stav českého školství. Stoupá agrese, spousta učitelů má z dětí strach

Slovní agrese, ponižování a strach. To je stále častější realita českých základních škol. Ze šetření Mapa školy společnosti Scio totiž vyplynulo, že podíl učitelů, kteří se setkávají s hrubým chováním žáků vůči své osobě, se za poslední čtyři roky téměř zdvojnásobil. V roce 2022 šlo o necelých deset procent respondentů, letos už tento podíl vzrostl na 17 procent.

Zároveň stouplo i procento pedagogů, kteří přiznávají, že mají strach z některého žáka – z původních 4,6 procenta na téměř každého desátého učitele. Mírný nárůst agresivity se objevuje i mezi samotnými žáky. Skoro každodenní slovní ubližování ve třídě – například nadávky či ponižování zažívá podle letošního šetření 21,7 procenta dětí, zatímco před čtyřmi lety to bylo 16,9 procenta. Naopak fyzické útoky podle dat výrazně nepřibývají.

[chooze:article;value:615968]

​"V tomto případě se zdá, že téma fyzického ubližování ve třídách je v posledním roce spíše častěji medializováno a více se o něm veřejně mluví, než že by podobných incidentů ve školách výrazně přibývalo," vysvětluje koordinátorka projektu Anna Tzurna.

Alarmující je i pokles důvěry mezi učiteli a vedením školy. Pocit, že je vedení při řešení problémů s žáky nebo rodiči oporou, letos vyjádřilo 48 procent pedagogů, zatímco v roce 2022 to bylo ještě 52 procent.

A jak upozorňuje Tzurna, problémy se netýkají jen žáků: "Snižující se podpora od vedení školy se v odpovědích učitelů neobjevuje jen v případě řešení problémů se žáky, ale i při konfliktech s rodiči. Je alarmující, že 13 procent dotázaných učitelů v posledních dvou letech dokonce zažilo pocit strachu z některého z rodičů."

Také rodiče hodnotí komunikaci se školou o něco hůře než v minulosti. Rozhodně spokojených s přístupem třídního učitele k nim byla letos rovná pětina, zatímco v roce 2022 šlo o více než 23 procent. Celkově ale většina rodičů zůstává s komunikací spíše spokojena.

[chooze:article;value:615862]

​Podle odborníků by školy měly reagovat především posilováním mezilidských vztahů. "Dobré vztahy ve školách jsou přitom jednou z nejdůležitějších podmínek pro to, aby byl proces učení úspěšný. Je tedy zásadní věnovat pozornost kvalitě vztahů mezi učiteli a žáky, mezi žáky navzájem i mezi školou a rodiči. A nedovolit, aby se agresivní komunikace, výsměch nebo zastrašování staly normou, na kterou si postupně zvykneme," uvádí metodička prevence ve ScioŠkole v Praze 6 Petra Grabačová.

Řešením je podle ní také aktivní práce s atmosférou ve škole. "Péče o duševní zdraví by se měla stát běžnou součástí dne ve škole. Do výuky je možné zařazovat krátké relaxační, dechové či mindfulness techniky. Vedení škol by mělo pečovat o duševní zdraví pedagogů, používat ve školách nástroje, které naučí děti i učitele zklidňovat svou mysl, relaxovat, zbavovat se stresu a neklidu," dodává Grabačová.

Jak poznat, jestli vaše dítě ve škole šikanují? Poradíme, jak se zachovat (6/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.