Novela školského zákona byla schválena ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně a nyní ji čeká projednání v Senátu. Stínová ministryně školství Jana Berkovcová je silně nespokojená hlavně s částí věnovanou financování nepedagogických pracovníků.
Převod financování má dvě části. Jednou je úprava rozpočtového určení daní, tedy procenta, které říká, kolik peněz půjde zřizovatelům. Druhá část bude určovat koeficienty pro jednotlivé žáky, což má napomoci přesnějšímu rozpočtu financí pro jednotlivé zřizovatele. U druhé části v současnosti probíhá připomínkové řízení.
"Chtěli jsme, aby ve Sněmovně byl slyšet hlas, který jsme tam reprezentovali, a to byl hlas Asociace krajů, Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv. Ti všichni se bránili převodu financování nepedagogů na zřizovatele, tedy na obce a kraje," vysvětluje postoj opozice Berkovcová. "Nařízení vlády, i ty případné koeficienty, to vše je zatím zahaleno rouškou mlhy a temna," kritizuje.
[chooze:article;value:610295]
S tím ale Jan Berki nesouhlasí. "Žádné temno kolem toho není. Pan ministr (ministr školství Mikuláš Bek ze STAN, pozn. red.) už ten návrh poměrně dlouho představuje. To, jak má ten systém vypadat, je v podstatě veřejně známo a už se k tomu i někteří vyjadřovali. Více rozumím té obavě o nerovnosti, nicméně ta už panuje nyní, protože nikdo už v tuto chvíli nebrání zřizovateli přispívat svým školám více," objasňuje.
Berkovcová má přesto pocit, že je celá záležitost velmi nepřehledná a nejasná, a vnímá ji jako "past na příští vládu". "Protože ten průběh a realizace spadne přímo na příští vládu, která nebude mít absolutně žádnou šanci s tím už cokoliv udělat," vysvětluje stínová ministryně. "Navíc se na zřizovatele převádí nejenom financování nepedagogů, ale třeba i výdaje na učební pomůcky, takzvané ostatní neinvestiční výdaje," doplňuje ještě.
Za další nešťastný bod novely považuje Berkovcová plánované slučování škol, Berki má na to ale opačný názor. Ten si od tohoto kroku naopak slibuje změnu k lepšímu. "Má se to týkat pouze těch škol, které mají stejného zřizovatele. To v zásadě znamená, že se nacházejí v jedné obci nebo městě. Myslím si, že vybírání jednoho ředitele pro větší celek může zafungovat jako impulz k opuštění představy, že ředitel má mít na starost úplně všechno," věří Berki.
Oba politici nicméně považují za dobrý krok skutečnost, že se konečně podařilo v novele ukotvit pozici sociálního pedagoga. "Otázka ale je, jestli na něj vůbec budou peníze, protože do této doby na sociálního pedagoga přispíval zřizovatel, školy na něj peníze neměly, ale nyní, když zřizovatel bude zatížen tím financováním nepedagogů, tak pochybuji, že si ještě najde peníze na sociálního pedagoga," není si jistá Berkovcová.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.