Dubaj sužují extrémně vysoké teploty. Čtyřicítky nejsou výjimkou

39 stupňů Celsia, pocitově až 47. Horko je tak extrémní, že se jindy plné pláže vylidňují. Méně lidí je i na oblíbených turistických místech. "Je 39 stupňů. Přežívám jenom díky větráku, doslova se roztékám. Zrovna jsem si chtěla odpočinout, trochu se vzchopit. Možná si zbytek parku ještě projdu, ale nejsem si jistá," turistka z Velké Británie Chioma Ipková.

Těžké chvíle v extrémních teplotách zažili před pár dny pasažéři britské letecké společnosti British Airways. Během dvouhodinového zpoždění na letištní dráze nefungovala uvnitř Boeingu 787 Dreamliner klimatizace. Teplota uvnitř stoupla na 47 stupňů.

Uplynulý měsíc byl historicky nejteplejším květnem, který Emiráty zažily. V jeden den tam teploměry ukazovaly neuvěřitelných 51,6 stupně Celsia.

[chooze:article;value:597836]

​"Emiráty jsou přirozeně považované za horkou zemi kvůli systému nízkého tlaku, který ovlivňuje Arabský poloostrov. Navíc se zde od východu rozšiřuje indický nízký tlak. To zvyšuje teplo a vlhkost v regionu," vysvětlil meteorolog Sultan Al-Kathiri.

Turistická sezóna v Emirátech s přicházejícím létem pomalu končí, situace je ale neúnosná i pro tamní obyvatele. "My už jsme tady rok a stále jsme si na to nezvykli. Když jste tady s rodinou a s dětmi, je to na hranici bezpečnosti. Nicméně Dubaj je na to velmi dobře připravená. Je tu spoustu vnitřních aktivit. Muzea, bruslení, lyžování," řekla Češka žijící v Dubaji Kateřina Opara.

Kvůli vysokým teplotám musí místní počítat i s možností intenzivních srážek. Teplejší vzduch dokáže pojmout víc vlhkosti. V Dubaji sice prší průměrně jen 25krát za rok, ale o to intenzivněji. Loni město zažilo nejhorší povodně ve své historii. Emiráty přitom v minulosti pravidelně vytvářely umělý déšť kvůli nedostatku vody.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.