Prahou projede každý den několik tisíc kamionů. Ne všechny přitom splňují přísné váhové limity. Odhalovat ty přetížené, které ničí silnice, od roku 2020 pomáhají policistům automatické vysokorychlostní váhy. V provozu jich je 18. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ale systém mezi lety 2020 a 2024 selhával.
"Vysokorychlostní váhy zachytily v tom sledovaném období zhruba půl milionu přestupků, tedy případů přetížení vozidla. Z toho Ředitelství silnic a dálnic předalo obcím s rozšířenou působností zhruba 289 tisíc. To znamená, že dalších více než 200 tisíc přestupků vůbec nebylo řešeno," uvedl mluvčí NKÚ Václav Kešner.
[chooze:article;value:614283]
Váhy podle NKÚ neplnily funkci v průměru většinu času. Pokuty padaly jen ve zlomku případů. Systém prý navíc i prodělával. "Státní fond dopravní infrastruktury inkasoval z pokut v rámci vysokorychlostních vah zhruba 21 milionů korun. Přitom za vybudování a provoz zaplatil přibližně 112 milionů korun," řekl Kešner.
"Ředitelství silnic a dálnic samozřejmě předávalo nebo bylo připraveno předat obcím s rozšířenou pravomocí všechny ty vážné případy, které jsme zaznamenali. Nicméně obce velkou část nepřevzaly," uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.
"Ministerstvo nezajistilo systém, který by mohl dobře fungovat. Nenastavilo spolupráci s těmi obcemi, nezajistilo, jakým způsobem mají být zpracována data, jakým způsobem se mají předávat," míní Kešner. Stát ale za vysokorychlostními váhami stojí. Systém se prý teprve zavádí a ministr dopravy slibuje zlepšení.
[chooze:article;value:616600]
"Nám se podařilo právě v tom posledním roce udělat celou řadu klíčových změn. Takže do konce letošního roku bude funkčních 31 vysokorychlostních vah," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Nejčastěji dopravci přetěžují vozidla o jednu tunu. Letos v březnu ale policisté zastavili kamion přetížený o 11 tun. Dlouhodobě policie eviduje, že je přetížená až třetina všech nákladních vozidel.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.