Decroix se ministryní nikdy stát neměla, říká Valeš. Čím míň se bude angažovat, tím lépe

Že se ministryní stane Decroix, není podle Valeše překvapením. "My jsme od počátku věděli, že paní Decroix je tím záložní důstojníkem, který nastoupí po panu Blažkovi, ale otázka je, jestli je to dobře," poznamenal.

Problémem může být to, že Decroix je ze strany, kolem které se vše odehrálo. Podle Valeše tak mohou vznikat pochyby, zda bude nová ministryně, jak osobnostně, tak politicky, zárukou nezávislého vyšetření celé kauzy.

Co jsou předpokládané kroky, které by měla Decroix ve funkci jako první udělat? "Tak kromě toho, že by nikdy neměla nastoupit jako ministryně, tak by měla požádat instituce, u kterých je alespoň nějaká naděje, že jsou skutečně nezávislé, nejsou ovlivnitelné a nejsou v té věci zainteresované, aby ve spolupráci s policií a státním zastupitelstvím provedly rozsáhlé šetření, aby se česká veřejnost dobrala pravdy," zdůraznil Valeš.

[chooze:article;value:616594]

​Ministryně spravedlnosti může nechat provést interní audit na ministerstvu. Valeš ale upozornil, že by se nemělo jednat jen o ministerstvo spravedlnosti. V kauze se angažovalo také ministerstvo financí.

"Zainteresován by měl být také Finanční analytický útvar a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, přes který ty bitcoiny šly, protože on jediný má ze státních orgánů tu virtuální peněženku pro převod bitcoinů," dodal.

Decroix už minulý týden uvedla, že zadá na ministerstvu audit procesů a pravidel, který si vezme na starosti externí firma. Podle Valeše by měly být u výběru externí firmy přítomné i opoziční strany a také nezávislé organizace jako například Amnesty International či Transparency International. "A paní ministryně, paradoxně, čím méně se do toho bude angažovat, tím to bude možná lepší," shrnul Valeš.

Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.