Snaha Chorvatska vymanit se z postavení levné letní destinace pro masy je zřejmá třeba z chorvatské Strategie udržitelného rozvoje cestovního ruchu do roku 2030. Ta volá mimo jiné po konkurenceschopném a inovativním cestovním ruchu, který nefunguje jen v letní sezóně, ale dává práci lidem po celý rok.
Už v době jejího vzniku mezi hlavními problémy zaznívala například potřeba se adaptovat na technologický posun v turismu. Dále pak nedostatečné lidské zdroje z hlediska kvantity i kvality nebo právě nedostatečná kvalita ubytovacích kapacit.
[chooze:article;value:616140]
Jak ale uvedl v sobotu Jutarnji list na základě aktuálních dat chorvatského ministerstva turismu a sportu, sen o moderním cestovním ruchu se rozplynul a ukázala se "drsná realita". Cestovní ruch se v balkánské zemi "stále nemůže odpoutat od co nejmasovějšího pojetí, sezónnosti, průměrnosti a spíše špatného poměru ceny a kvality", píše list.
"Nejvíce zaujala situace s pětihvězdičkovými hotely, o jejichž výstavbě jsme v posledních letech slyšeli pohádky. Podle statistik ministerstva nemá 14 z 21 chorvatských žup ani jeden pětihvězdičkový hotel a obzvláště zdrcující je, že mezi nimi je i jedna přímořská," stojí v analýze.
[chooze:article;value:615371]
Pochopitelné je, že luxusní ubytování turisté budou těžko hledat ve vnitrozemských regionech. "Ale proboha, fakt, že v Šibeniku není jediný špičkový hotel, stále naznačuje, že koncept domácího cestovního ruchu se v průběhu let jen pomalu vzdaluje od obrazu masové destinace, což je obraz, od kterého jsme se chtěli vzdálit všemi strategiemi cestovního ruchu," dodává autorka.
"Země jako Francie a Itálie mají silnou značku v oblasti luxusu, podporovanou prestižními značkami, exkluzivními zážitky a restauracemi oceněnými michelinskou hvězdou. Chorvatsko by mohlo více investovat do marketingu luxusu a prezentovat se jako špičková destinace prostřednictvím jedinečných, autentických zážitků a špičkové gastronomie," řekl pro Poslovni dnevnik hoteliér Valentin Röttger.
[chooze:article;value:612535]
"Na rozdíl od jiných luxusních destinací, které lákají hosty po celý rok, se Chorvatsko stále potýká s vysokou sezónní poptávkou. Rozvoj nabídek mimo letní měsíce, například golfová hřiště nebo wellness programy, by mohl pomoci zemi profilovat jako celoročně luxusní destinaci," dodal.
Nejde přitom zdaleka o nové problémy. Už před deseti lety třeba Narodni list psal o národní strategii cestovního ruchu, která chtěla do roku 2020 zatočit se sezónností i masovým turismem a místo toho do Chorvatska přivést bohaté turisty, kteří budou více utrácet a užívat si i jinde než u moře.
Do Chorvatska jezdí autobusy i vlaky. K moři se s nimi dostanete i za tisícovku (5/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.