U výběhu kapybar v jihlavské zoologické zahradě je plno. Ven se poprvé vydávají dvě ani ne třítýdenní mláďata. Ještě se neví ani to, jestli jde o kapybaří kluky, nebo holky. Už teď jsou z nich ovšem hvězdy.
Návštěvníci je ve velkém obdivují. "Připomíná mi to morčata. Jsou to rozhodně krásná malá stvoření, na která je radost se přijet podívat," říkají návštěvníci zahrady.
Kapybara – to je vlastně takové hodně, ale hodně přerostlé morče. V dospělosti může vážit až 80 kilogramů, a co asi překvapí, že i když je to největší hlodavec na světě, jde o vodního živočicha. Pod vodou dokáže kapybara vydržet až deset minut.
[chooze:article;value:601291]
"Milují vodu a jsou na ni skvěle přizpůsobeni, mají plovací blány na nohách," vysvětluje mluvčí jihlavské zoo Simona Kubičková. Samci mají okolo sebe vždy harém. Ten jihlavský má hned dvě manželky. Jihlavští kapybaří rodiče tak už teď mají pět mláďat.
Ve volné přírodě žijí v Jižní Americe. Místní je loví pro chutné maso, srst používají k výrobě koňských sedel. Nechat se od nich pokousat by člověk nechtěl. "Jejich zuby indiáni využívají na výrobu dlát," dodala Kubičková. A právě jihoameričtí indiáni dali kapybarám i jejich jméno, v jejich jazyce znamená "pán trávy" nebo "trávožrout".
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.