[chooze:gallery;value:40620]
Pan Martin nedávno u sebe doma v Mikulově narazil na ne úplně obvyklý hmyz. "Šel jsem si na terasu zapálit a na podlaze jsem viděl nějakého černo-červeného brouka. Pantoflem jsem jej odhodil kousek dál a pak jsem si uvědomil, co to vlastně je," uvedl pro TN.cz s tím, že podle něj jde o zákeřnici červenou, o níž nedávno viděl dokument.
"Nevím, co tady dělá, zda se máme bát, protože její bodnutí je dle popisu šíleně bolestivé," vyjádřil své obavy a doplnil, že podle jeho informací může být jed živočicha nebezpečný pro srdce. Přesto tvora, který se údajně po kontaktu s pantoflem choval agresivně, odchytil do sklence a vyfotil.
"Jde opravdu o zákeřnici červenou," souhlasí s panem Martinem Aleš Bezděk z Biologického centra Akademie věd ČR. Dodává ovšem, že nejde o brouka, ale o druh ploštice. "Zákeřnice červená je sice rozšířená po celé naší republice, ale není to moc hojný druh, Žije hlavně v nížinách, dává přednost stepním lokalitám nebo loukám," řekl k ní.
[chooze:article;value:611793]
Přehnané obavy prý však nejsou namístě. "Její sosák je dost silný, aby propíchnul lidskou kůži, takže při setkání se zákeřnicí je dobrá určitá obezřetnost. Její bodnutí je sice bolestivé, přirovnal bych ho zhruba k bodnutí vosou, ale bolest rychle odezní a pro člověka není nijak nebezpečné," vysvětlil biolog.
"Horší je to u jihoamerických zákeřnic, třeba z rodů Rhodnius nebo Triatoma, které sají krev obratlovců a přenášejí Chagasovu chorobu. U nás ale nic takového nehrozí," doplnil Bezděk.
Hmyz je nepostradatelný a užitečný. Bez něj bychom vymřeli, říká včelař (6/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.