Papíry, soudy, dohady, ale také nervy a paradoxně o to větší neúnavná chuť bojovat. Tak by se dal popsat letitý boj rodiny Floriánů. Před 20 lety vydražila pozemek u Slaného na Kladensku.
"Říkal jsem, že to parkoviště by se mi líbilo, tady by byla dobrá benzínka. No, a najednou jsem jen okolo a koukám a je tam cedule, na které je napsáno, že tento pozemek je na prodej. Tak jsem si zjistil, kdy budou ten pozemek prodávat, a šel jsem na dražbu den před Štědrým dnem v 11 hodin. To se mi zdálo úplně hloupé. Každý měl starosti s Vánoci, ale říkám si, že to má něco, aby o tom druzí nevěděli. Říkám: 'Pánové, venku máte napsáno v 11 hodin a vy už to tady prodáváte, vy už dražíte.' Tak to pokračovalo 50, 100, 150, až jsem to vyšrouboval na 1,2 milionu," popisuje Arnošt Florián.
[chooze:article;value:610059]
Tehdy ale netušili, že euforie z vyhrané dražby vezme během let zasvé. Čerpací stanici v místě postavit nemohli, protože tou dobou už stavební povolení pro její realizaci získal někdo jiný. Sporný pozemek zasahuje do příjezdové cesty a silnici nahradí dálnice.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mělo zájem pozemek od Floriánových odkoupit. Nedomluvili se ale na ceně. Kvůli veřejnému zájmu došlo v poslední době na vyvlastnění pozemku státem. S tím se Floriánovi smířili, požadují ale adekvátní náhradu. "Říkal jsem si, že když vy jste takoví, teď zaplatíte, že jsem tu nemohl stavět, že jsem tu nemohl podnikat, všechno jste mně překazili. Já mám času dost, já to vydržím do konce života. Mám děti, vnoučata a ty vám to neodpustí," zlobí se pan Florián.
"Vyvlastnění nemovitosti je nejsilnějším zásahem do soukromého práva a do vlastnického práva vůbec. To znamená, že zákony stanovují velmi přesné podmínky, kdy stát může nemovitost vyvlastnit – musí být splněn veřejný zájem, musí se jednat o proporční opatření potom k tomu cíli, co stát sleduje. A zároveň je potřeba poskytnout adekvátní náhradu. Vždycky tomu předchází správní proces, ve kterém máte jako vlastník nemovitosti určitá práva a můžete se bránit. Můžete tenhle proces a jeho průběh nechat přezkoumat u soudu. Zákon vám dává poměrně širokou paletu práv, která musí správní orgán šetřit," vysvětluje advokát Igor Pieš.
[chooze:article;value:577693]
"Vyvlastňovací úřad tedy v průběhu řízení došel k závěru, že mezi vyvlastňovaným a vyvlastnitelem nedošlo ke shodě ve věci stanovení náhrady za vyvlastnění, a proto usnesením stanovil znalce k vypracování revizního posudku o ceně," zní rozhodnutí středočeského krajského úřadu z loňského srpna.
Odhadovaná cena z roku 2023 mluví o skoro 12 milionech korun. Posudek ŘSD vycházel na zhruba 7 milionů za parcelu. Advokáti rodiny Floriánových dnes pracují s ohledem na nynější ceny s posudkem 17 milionů.
[chooze:article;value:614493]
"To poměřování a právní hodnocení bude probíhat v situaci, kdy máte louku, jinak bude probíhat v situaci, kdy jsme v nějakém chráněném pásmu, jinak probíhat v situaci, kdy máme zástavbu. Obecně zásah do budov, kde bydlíte, je mimořádně složitý," dodává advokát Pieš.
Farmářka bojovala skoro 20 let
Minulost přitom na podobný případ pamatuje. Farmářka Ludmila Havránková to díky své energii státu pořádně zavařila. Vyjednávání kolem sporných pozemků, které byly nutné pro dostavbu dálnice D 11 u Hradce Králové, trvalo také skoro 20 let. I tady vláda rozhodla o vyvlastnění pozemků, nakonec ale farmářka vyhrála a dostala kompenzaci a zejména náhradní pozemky. "Problém dálnice D 11 nebyl nikdy můj problém. Byl problém vždycky ŘSD a ministerstva dopravy a jejich jednání," řekla Ludmila Havránková, majitelka sporných parcel.
"Teď má Senát ke schvalování připraven zákon, který zvýší výkupní ceny za pozemky," poznamenal k tomu tehdejší sociálnědemokratický premiér Bohuslav Sobotka.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.