Vážné nemoci očí se nedá předcházet. Makulární degenerací trpí statisíce Čechů, říká Vajter

Návod na to, kdy vyhledat pomoc očního lékaře, je dle oftalmoložky Vajter celkem jednoduchý: "Je to vždy, když člověk zpozoruje zhoršené vidění." A ne vše lze řešit brýlemi, jak se často domnívá laická veřejnost. 

Oční sítnici postihuje celá řada onemocnění, mezi ty nejčastější patří věkem podmíněná makulární degenerace, sítnici negativně ovlivňuje i civilizační onemocnění, jako je cukrovka, nebo může dojít k odchlípení sítnice, což je závažný stav, který je třeba řešit co nejrychleji.

Podmíněná makulární degenerace je onemocnění, které postihuje dospělé osoby nejčastěji po 56. roku věku, u tohoto onemocnění dochází k postižení centra nejostřejšího vidění a zhoršuje se zraková ostrost. Mezi nejčastější příznaky nemoci patří vnímání pokřivených linií a v tomto případě lékařka doporučuje okamžité vyhledání očního specialisty.

[chooze:article;value:611122]

​Makulární degenerace patří mezi nejčastější příčiny zhoršení zraku u starší generace, v České republice se jedná přibližně o 350 000 pacientů, kteří nemocí trpí. V případě neléčení může nemoc vést až ke slepotě. Předcházet se jí bohužel nedá, léčba spočívá v aplikování drobných injekcí přímo do oka, které dokážou průběh nemoci zpomalit.

Existují ale i onemocnění, kterými trpí i mladí lidé, sem patří již zmíněná diabetická retinopatie (jedna z komplikací cukrovky, pozn. red.) nebo odchlípení sítnice. 

Lékařka zdůrazňuje důležitost prevence, mezi které patří dodržování zdravého životního stylu, zdržení se kouření, užívání vitamínů, podporujících správnou funkci zraku nebo nošení kvalitních brýlí jako ochrany proti slunečnímu záření. Podstatné je dle ní také vyhýbat se dlouhého pohledu do elektronických zařízení.

V případě, že se tomu člověk nemůže vyhnout například kvůli práci, doporučuje v pravidelných intervalech nechat oči, aby si od monitoru odpočinuly, ideálně se zhruba po 20 minutách hledění do monitoru na 20 vteřin podívat do vzdálenosti alespoň 20 stop, což je ekvivalent šesti metrů.

"My máme u nás na klinice unikátní pracoviště: Centrum klinické oční genetiky (ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, pozn. red.), kde se cíleně zaměřujeme na geneticky podmíněná onemocnění oka. V rámci této specializace jsme otevřeli v loňském roce i Centrum oční genové terapie, kde máme po dlouhé době konečně k dispozici první oční genovou terapii," říká Vajter.

"A výhledově to vypadá, že by se mohla rýsovat i genová terapie pro makulární degeneraci," doplňuje ještě.

Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.