Vedle domu paní Andresové měl developer postavit dům s garážemi. Odkopal svah, který měl zajistit opěrnou zdí. Ta je ale rozestavěná a nefunkční. Rodina žije roky ve strachu a úřady nekonají.
Na nebezpečnou stavbu jsme upozorňovali už letos v březnu. Případ si měl poté převzít jiný stavební úřad, ale ani ten v této věci nic konkrétního nepodnikl. Piloty dál trčí ze země, svah se sype, dům dál praská a úřady dál mlčí.
"Nakonec jsem byla nucena podat žalobu ke krajskému úřadu. Situace se samozřejmě dále zhoršuje, je jenom otázka času, kdy to ta pilotová stěna neudrží, protože je nekompletní, a dojde k sesunu a destrukci, protože se praskliny nacházejí všude po bytě," vysvětluje majitelka domu paní Andresová.
[chooze:article;value:613606]
"Je to těžké, mám děti, může to být otázka dneška, zítřka, měsíce, roků, to nikdo neví. Když to spadne, tak buď v něm zůstaneme a zemřeme, nebo z nás nakonec budou bezdomovci. Nevím, proč s tím stavební úřad nechce nic dělat, proč se distancuje," pokračuje paní Andresová.
Na dotazy stavební úřad v Úvalech, který má případ na starosti, reagoval vyhýbavě. "Já vám k tomu nic bližšího neřeknu. My jsme vydali nařízení o postavení té zdi, a když to rozhodnutí bylo vykonatelné a ten stavebník to nesplnil, tak jsme to předali k výkonu rozhodnutí našemu právníkovi," řekl pouze vedoucí stavebního úřadu. Jenže nebezpečná stavba dál ohrožuje dům i životy lidí. "Tím to pro stavební úřad končí," brání se úředník.
[chooze:article;value:603287]
Za situaci je zodpovědný italský developer Alberto di Stefano, majitel firmy Hope Valley. Najít ho je ale těžké, na adrese jeho firmy ho roky nikdo neviděl. "Odpovědnost je na stavebníkovi, ta je nejdůraznější, nejdůležitější z hlediska odpovědnosti státu, ten má zodpovědnost, že proces bude probíhat v nějakých lhůtách, že budou ošetřena práva účastníků. Tam, pokud by stát pochybil, tak má občan možnost požadovat po státu náhradu," vysvětluje advokát Igor Pieš.
"Kdyby došlo k zabití nebo trestněprávnímu pochybení, bude to řešit policie a u soudu budeme řešit, která osoba zavinila to, že to došlo do takového stavu. Můžeme se bavit o jednateli společnosti, o stavebním dozoru, můžeme se bavit o pracovnících stavební firmy. Podobný případ byl na železničním přejezdu ve Studénce," dodal Pieš.
[chooze:article;value:613834]
Řešením je obrátit se na soud se žalobou proti stavebníkovi. "Potom reagovat na to nějak mediálně, kontaktovat všechny úřady, které k tomu můžou být příslušné a obrátit se na ombudsmana," poradil advokát.
Podle jeho slov jsou dvě varianty žalob. "Jedna se týká náhrady škody, která vznikla nesprávným úředním postupem, tedy pokud stát rozhodoval pozdě nebo nesprávně. A druhá se týká nečinnosti – úřad měl rozhodnout mnohem dřív, než rozhodl," upřesnil advokát. V takové situaci je podle odborníků klíčová právní podpora. Hodinové sazby právníků se běžně pohybují od 1 500 až do 3 500 korun, někdy ale narazíte i na pevné ceny za konkrétní služby, třeba za sepsání žaloby. Pokud se vám nedostává prostředků, zkuste bezplatné právní poradny, neziskové organizace nebo kanceláře, které nabízejí první konzultaci zdarma.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.