V plamenech skončila třeba stará Škoda Octavia s víc než půlmilionem kilometrů na tachometru. Vybuchla nádrž, pak i pneumatiky. Řidič si všiml, že se mu začíná kouřit z palubní desky. Zastavil proto na čerpací stanici a zeptal se obsluhy, jestli by mu neposkytla hasicí přístroj.
Než doběhl k autu, šance na záchranu vozu klesly na nulu. A i když byli hasiči na místě do pěti minut, už jsou z něj jen ohořelé plechy. "Když jsme přijeli, tak požár už byl plně rozvinutý, šlehaly vysoké plameny. Použili jsme vysokotlaký jeden proud z cisterny. Příčinu si bude muset vyšetřit vyšetřovatel," řekl velitel zásahu Matěj Masný.
[chooze:article;value:615596]
Hasiči ročně vyjíždějí zhruba ke dvěma a půl tisícům požárů aut, což je sedm denně. "Od začátku letošního roku jsme řešili 908 požárů dopravních prostředků. Jedná se celkem o 13,5 procenta z celkového počtu řešených požárů za loňský rok. V roce 2023 jsme řešili 2 447 požárů dopravních prostředků. A v roce 2024 pak 2 382 požárů," přiblížila mluvčí Generálního ředitelství hasičů Lucie Pipiš.
Podle odborníků má na tom lví podíl vysoký počet starých aut, která v Česku jezdí. Aut s půl milionem najetých kilometrů je v Česku kolem 150 000. "Těch osobních vozidel bude maximálně 2,5 procenta. Co se týče autobusů a nákladních automobilů, tak tam stav tachometru nad milion kilometrů není vůbec neobvyklá věc," přiblížil ředitel společnosti Cebia Martin Pajer.
"Stáří vozového parku v České republice je zhruba 16,2 roku, což řadí Českou republiku jako třetí nejhorší zemi v celé Evropě. Na druhou stranu by se u nás mělo z registru odhlásit zhruba milion vozidel, která nejezdí. Potom to průměrné stáří klesne zhruba na 13 let. Každé vozidlo, které je starší osmi let v minulosti nějakou havárií prošlo," dodal.
[chooze:article;value:599191]
Ročně se v Česku prodá 700 000 ojetých aut a převládají vozidla starší 8 let. Podle majitelů autoservisů je u starého auta několikanásobně větší pravděpodobnost, že začne hořet. "Ta elektroinstalace může křehnout. I ty kabely, spoje, prodřené kabely v palubních deskách. Za ty roky, co tam kdo dělal, zapojování rádií, přidávání kamer palubních, lidi si to dělají doma sami, a to může být problém," popsal majitel autoservisu Václav Gehart.
Když už auto začne hořet, je důležité nepanikařit, a přitom rychle jednat. Hasicí přístroj pomůže jen v prvních vteřinách. "Hlavní příčiny bývají chyba v elektroinstalaci, palivový systém a výfuk. Platí tzv. triáda zastav, uteč a pomoz. Je potřeba co nejdřív zastavit na vhodném místě. Vysadit cestující do bezpečných míst," doporučil dopravní expert Roman Budský.
A až pak hasit. Dveře auta by měly být přivřené, aby tam nemohl vzduch. A i při hašení motoru je nutné kapotu otevřít jen mírně. Pokud to nevyjde, utečte do bezpečí. "Říká se 20-30 metrů minimálně. Protože jde i o jedovaté zplodiny, které mohou během několika sekund člověka zabít nebo vážně poškodit zdraví," dodal Budský. Pokud hoří elektromobil nebo hybridní vůz, je nutné to hasičům říct už při ohlášení požáru, aby se na to připravili.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.