Rozvrat ruské ekonomiky může přijít brzy. Západ Moskvu zatím šetří, říká expert

Obrovská míra rizika je v ruské ekonomice, uzpůsobené současné válečné situaci, přítomna od samého začátku. Relativně novým a nejvíce zatěžujícím faktorem je však podle Bartoně situace úrokových sazeb. Jejich výši přitom nepociťují jen "obyčejní občané".

"Reálně si nyní lidé a firmy půjčují za nějakých 25 nebo 26 procent. To je naprosto neudržitelné. Tím pádem si téměř všichni přestali půjčovat a firmy přestaly do čehokoli investovat. Jede se tak jen na státní zakázky. To logicky není udržitelné – kdyby bylo, tak tu pořád máme komunismus, který je na státní zakázky expertem," podotýká ekonom a přidává příklad, jak si takovou situaci představit.

"Ten nárůst úrokové sazby je, jako kdyby si ti, kteří mají třeba hypotéku nebo jakoukoli jinou splátku dluhu, k té částce připsali nulu. V této situaci teď jsou ruské domácnosti. Splácejí téměř desetkrát více," říká Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland.

[chooze:article;value:615568]

​Připomíná epizodu z loňského února, kdy média oběhlo video amerického televizního moderátora Tuckera Carlsona. Procházel se v něm jedním z moskevských supermarketů a žasl nad bohatým sortimentem a plnými regály. Videa jiných propagandistů, kteří před kamerou předvádějí podobnou taktiku, se ale objevují na sociálních sítích pravidelně.

"V supermarketech je to zboží třeba už jen proto, že ho ti lidé méně kupují. Je to paradox – když někde ukážete plný supermarket a dokazujete tím, že funguje ekonomika, tak stejně tak můžete říct, že supermarkety jsou plné právě proto, že nikdo nic nekupuje," poukazuje Bartoň.

Na růst inflace a nedostatek pracovních sil v Rusku poukazoval minulý týden americký magazín Newsweek. I ten si ale všímá, že tamní ekonomice se zatím poměrně daří přečkávat sankce ze strany Západu. Podle Bartoně je za tím skutečnost, že se sankce zatím ve větší míře vyhýbaly ruským energiím. Ty jsou podle něj "v podstatě to jediné, čím si ruská ekonomika vydělává".

[chooze:article;value:615437]

​"Ti, co říkají, že sankce nefungují, protože ruská ekonomika nezkolabovala, tak mají naivní představy. (…) Ty sankce byly doposud schválně nastavené tak, aby kvůli nim ruská ekonomika nezkolabovala, protože by to pro svět mohl být ještě větší problém," řekl.

Země, které byly před válkou na ruských energiích existenčně závislé, by podle něj například v případě Indie mohly mít potíže uživit své obyvatele. Stát s více než miliardou lidí je historicky velkým odběratelem ruské ropy a jiných energií.

"Sankce tedy byly zatím schválně nastaveny tak, aby bolely hlavně Rusko, ale aby to nebyla příliš velká zátěž pro zbytek světové ekonomiky, a to se teď postupně mění," říká.

[chooze:article;value:615125]

​Jak uvedl zpravodajský web Euronews, plán uvalit 500% cla na Rusko a všechny země, které od něj kupují energie, má podporu i legislativců z okolí Donalda Trumpa. Podle Bartoně by to byla zatím největší rána pro ruskou ekonomiku.

"Víme, že Donald Trump je schopen to vyhlásit od druhého dne, což je také nebývalé rychlé nastoupení. Pokud by k tomu došlo, Rusko nebude mít za co kupovat a objednávat drony a další válečnou techniku u sebe doma. Samozřejmě by se pokusilo kupovat si zboží za nekryté peníze, tedy si je takzvaně natisknout, což by okamžitě vedlo k ještě vyšší inflaci, než jaká tam panuje," uvedl Bartoň a doplnil, že by to znamenalo rychlý rozvrat ruské ekonomiky jako takové.

Rusové a Ukrajinci se opět sešli v Turecku. Chceme příměří, říká jasně Kyjev (6/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.