Brýle na dálku potřebuje od tří let nyní už desetiletý Honzík z Prahy. Zrak se mu navíc za poslední rok zhoršil. Toho si všiml během trávení času na tabletu. "Neviděl jsem dobře na tablet. Myslel jsem si, že je tam tma," popsal.
Jeho maminka Markéta Skálová se snaží zabránit tomu, aby se zrak dále zhoršoval. "Dávala jsem mu limit, který může být na tabletu nebo na telefonu," vysvětlila. Podle lékařů mají obrazovky negativní vliv na akomodaci neboli proces, kdy oko zaostřuje na vzdálené předměty.
"Je to obrovské dráždění pro mozek, a když je toho moc, tak ten mozek, který je třeba křehký, nebo má určitou dispozici, si řekne, že teď je toho dráždění tolik, že já vypínám akomodaci, a ty děti začnou vidět špatně jak do blízka, tak do dálky," vysvětlila oční lékařka Anna Zobanová.
[chooze:article;value:611122]
Problémy se čtením z tabule, pravidelné bolesti hlavy, časté tření očí nebo mrkání. Právě to bývají podle lékařů nejčastější příznaky krátkozrakosti u dětí. Odborníci doporučují dětem trávit více času venku. "Dneska je to škola, pak družina, pak kroužky, pak už je tma a jsou doma, udělají to nezbytně nutné a sednou si za ten počítač," uvedla lékařka.
"Doporučuju to, aby se rodiče dětem věnovali. U malých dětí je to čtení, čtení pohádek. U trochu starších dětí jsou to různé deskové hry, adekvátně k věku, a trávit čas venku," vyjmenoval psycholog Jan Kulhánek.
Pro některé rodiny navíc může být pořízení brýlí finančně náročné. "Příspěvky jsou velmi nízké a nepokryje to většinou tu značnou část. Bývá tam kolem 500 korun až 1 500 korun příspěvek, ale ty brýle se většinou vyšplhají k tisícovým částkám," okomentovala Simona Rejdl Patelisová z neziskové organizace Znesnáze.
Lékaři očekávají, že krátkozrakost se bude projevovat stále více, a to nejen u dětí. Kolem roku 2050 by lidí, kteří jí trpí, mělo být na světě skoro pět miliard.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.