Z celkem 67 dětí, které se narodily díky spermatu od jednoho dárce, se u 23 z nich objevila varianta genu s názvem TP53, která může vést k rozvinutí rakoviny. Jak uvedla koncem května francouzská bioložka Edwige Kasperová na konferenci v Milánu, už deset z dětí, narozených mezi lety 2008 a 2015, trpí rakovinou.
"Analyzovala jsem tuto variantu pomocí populačních databází a databází pacientů, počítačových predikčních nástrojů a výsledků funkčních studií. Došla jsem k závěru, že tato varianta pravděpodobně způsobuje rakovinu a že děti narozené od tohoto dárce by měly dostat genetické poradenství," uvedla v prohlášení Kasperová.
[chooze:article;value:572623]
Varianta TP53 způsobuje syndrom Li-Fraumeni, který vede právě k většímu riziku nádorového onemocnění. V době, kdy muž, který je sám zdravý, spermie daroval, nebyla vzácná mutace známá. Jak uvádí CNN, zasažené děti se narodily v Belgii, Dánsku, Francii, Německu, Řecku, Španělsku, Švédsku a Spojeném království.
Podle mluvčí Evropské spermabanky Julie Paulli Budtzové prošel dárce zevrubnými testy, ale "z vědeckého hlediska prostě není možné odhalit mutace způsobující onemocnění v genofondu člověka, pokud nevíte, co hledáte".
Podle odborníků jde o impulz k přísnějším mezinárodním limitům pro jednotlivé dárce a počet počatých dětí. "Potřebujeme řádnou regulaci na evropské úrovni, abychom se pokusili zabránit tomu, aby se to opakovalo, a zavést opatření, která zajistí celosvětové omezení počtu potomků počatých od stejného dárce," řekla Kasperová.
[chooze:article;value:592226]
"Důležité otázky se týkají velkého počtu postižených dětí, který by byl omezen, pokud by se využíval pouze v rámci jedné země podle místních limitů, a výzvy k vysledování rodin, které nyní mohou zasahovat do více zemí," doplnila britská medicínská socioložka Nicky Hudsonová pro deník The Guardian.
"Ačkoli jsou tyto případy naštěstí vzácné, je třeba zvážit způsoby, jak koordinací mezinárodních postupů omezit možnost, že se tento scénář v budoucnu stane častějším. Přinejmenším potřebujeme lepší systémy pro sledování využívání dárců a pro informování příjemců o této skutečnosti," vyzvala Hudsonová.
Příliš časté darování krevní plazmy škodí zdraví. Hlídat to bude národní registr (1/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.