[chooze:gallery;value:40585]
Moře, pláž a sluníčko – taky se při této představě už vidíte na dovolené? Co ale dělat, když po příjezdu na místo zjistíte, že pláž je plná odpadků a moře není ani zdaleka tak průzračné, abyste se v něm mohli potápět? V Chorvatsku takový scénář už nehrozí.
Tamní ministerstvo totiž přišlo s praktickou vychytávkou. Turistům zpřístupnilo interaktivní mapu, která ukazuje kvalitu vody ke koupání. Ještě, než odjedete na dovolenou, si tak můžete zjistit, jak je na tom vaše vysněná pláž a zda by nebylo lepší porozhlédnout se po jiném místě.
Zatím se ale zdá, že to nebude potřeba. Podle údajů ke konci května je 93,1 procenta všech pláží ve vynikajícím stavu. Nejvyšší možné hodnocení dostalo 1 058 pláží z celkového počtu 1 137. Hodnocení "dobré", tedy druhé nejvyšší, získalo 33 pláží.
[chooze:article;value:615353]
Pláží, kde je kvalita vody "uspokojivá", je podle mapy 44. To nejhorší hodnocení dostaly dvě pláže. Podle ministerstva ale nejsou "neuspokojivé" podmínky na přímořských pláží, nýbrž na řece Sava ve městě Slavoski Brod, které leží na východě země.
Příval turistů ovšem může kvalitu některých pláží zhoršit. Nebylo by to ostatně poprvé, co by se Chorvatsko muselo vypořádávat s nepříznivými podmínkami. Například vloni si místní obyvatelé stěžovali na situaci na ostrově Brač. Podle webu Dalmacija News se v zátoce Vela Farska každodenně objevovala nechutná pěna, výkaly a toaletní papír.
[chooze:article;value:615294]
Úřady se situací navíc nic nedělaly. "Žádám, aby se na to reagovalo a aby vyšli do terénu, oblast prozkoumali a zaznamenali to. Musíme chránit naše moře," ohradil se v médiích jeden z místních obyvatel.
Podle portálu Morski.hr nastala podobná situace i v dalmátském Trogiru. Výkaly tam měly zaplavit pláž Soldun. Podle místních výkaly vytékaly ze sběrače odpadu, který se nezvládal vypořádat s velkým množstvím. Několik lidí včetně dětí údajně onemocnělo.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.