Německé supermarkety hlásí výrazné slevy. V Česku se nic takového nechystá

V Německu se mluví o maloobchodní cenové válce. Zákazníci by si tam tak měli nakoupit výrazně levněji než doteď. O 10 % klesla například cena 2,5kilogramového balení brambor, to teď stojí v přepočtu 67 korun místo dosavadních asi 74 korun. A třeba oblíbená limonáda je levnější dokonce o 30 %, z původních v přepočtu skoro 40 korun klesla na zhruba 28 korun. Zástupci německých řetězců v souvislosti se zlevňováním mluví o poslání a plnění slibů, které dali zákazníkům.

Se zlevňováním v Německu začal obchodní řetězec, který má pobočky i v České republice. "Vnímáme jako naši společenskou povinnost a poslání nabízet dlouhodobě nejlepší možný poměr ceny a výkonu, aniž bychom museli slevovat z kvality nebo férovosti," vysvětlil generální ředitel společnosti Lidl v Německu Friedrich Fuchs.

"Snižujeme ceny ve všech produktových kategoriích u srovnatelných položek, stejně jako náš konkurent, který tuto skutečnost oznámil. Jsme odhodláni dodržet náš slib nízkých cen," sdělil tiskový mluvčí řetězců REWE a PENNY v Německu Thomas Bonrath.

[chooze:article;value:614351]

​V tuzemsku se ale nic takového nechystá. "My našim zákazníkům nabízíme dlouhodobě výhodné nákupy, ale takovouhle akci, jako nabízí teď Německo, neplánujeme," řekla tisková mluvčí společnosti Lidl v Česku Eliška Froschová Stehlíková.

Stejně jsou na tom i další řetězce u nás. "Jednorázové zlevnění cen produktů momentálně neplánujeme," uvedla vedoucí korporátní komunikace řetězce Billa Dana Bratánková. "Díky tomu, že jeden z těch řetězců začal snižovat ceny, tak jsme viděli vcelku svižnou reakci od těch ostatních. To ale neznamená, že něco takového bude i v České republice," okomentoval situaci ekonom Pavel Peterka.

Hromadného zlevňování jako v Německu se tedy v nejbližší době nedočkáme. Zákazníci jsou tak odkázáni na slevové akce nebo na zvýhodněné nabídky v aplikacích. Čeští spotřebitelé ale oproti těm německým prý nejsou znevýhodněni.

"Na počet položek to není nijak netradiční. Zase jinak je na tom mediální publicita. A možná i snaha bojovat o zákazníky. Stejně tvrdé je to v Česku. Ve chvíli, kdy někdo zlevní, tak nikdo nemůže držet ceny výrazně výš," vysvětlil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

[chooze:article;value:605922]

​"Konkurenční situace je v různých zemích velmi rozdílná, stejně tak i akční podíl a jednotlivé kampaně řetězců, a proto je nelze srovnávat," řekla tisková mluvčí Kaufland Česká republika Renata Maierl. "Vývoj cen samozřejmě pečlivě sledujeme a s dodavateli se snažíme vyjednat co nejvýhodnější podmínky," sdělila mediální zástupkyně řetězce Penny Market Martina Dvořáková. "V Albertu nabízíme zákazníkům každý týden stovky zlevněných položek, a to nejen v letákové nabídce," pronesl mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček.

Podle odborníků nelze například ani snížit ceny u stejných produktů, které se nabízí i na německém trhu, i když cena tam může být nyní výhodnější. "U těch nadnárodních potravin je problém v tom, že vždy máte národního distributora. Kdybyste chtěla nakoupit jogurty od německého dodavatele, tak vám to neprodá," dodal Prouza.

Pokud by dodavatel z Německa přece jen dodal produkty do Česka, budou mít německé popisy a prodávat takové produkty v Česku je nelegální.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.