Česko je, co se týká digitalizace, v průměru mezi ostatními zeměmi, hodnotí Svobodová. AMSP srovnávalo, jak jsou na tom v tomto ohledu řemeslníci, obchod, služby, průmysl, zemědělství a další.
"U řemeslníků, bych řekla, digitalizace postupuje nejpomaleji. Ještě před pěti lety, když jsme se zeptali, co si pod digitalizací vlastně představují, jestli to aplikují do praxe, tak zhruba asi dva z deseti věděli, co to je, a neuměli si představit, že by digitalizace mohla prostoupit do řemesla," přiblížila.
Dodala, že dnes už je ale běžné třeba u kominíků, že na kontrolu komínů používají kameru, při opravě střech se zase využívají drony, které monitorují stav střechy.
[chooze:article;value:611392]
S novinkami často přichází mladá generace, která nahrazuje své rodiče v rodinných firmách. "Někdy tam dochází třeba ke střetům, že ty rodiče říkají, 'no, ale takhle jsme to dělali 20 let a prostě to fungovalo, tak proč bychom tak nemohli jet dál?'. Takže je to i téma třeba na nějaké rodinné obědy, kdy se řeší firemní směřování, ale i v těch nerodinných firmách to rozhodně má vliv," řekla Svobodová.
Na zavádění nových postupů a technologií měla podle Svobodové vliv i doba pandemie covidu. Lidé se naučili pracovat on-line, řeší se více práce z domova. Některým pracovníkům to vyhovuje více, některým méně.
A firmy si musí vyhodnotit, zda to má smysl zavádět. "Nemůžu říct generálně, že se neosvědčily. Vždycky záleží na konkrétních lidech a na tom konkrétním oboru," srovnala Svobodová.
Některé firmy se potýkaly s tím, že lidé z výroby také chtěli pracovat na home office, což v praxi moc nešlo. Podobně třeba u prodavaček. Naopak u pracovníků v administrativě to zas tak velký problém není.
[chooze:article;value:611146]
V Česku firmám chybí lidé, což by podle Svobodové mohla vyřešit umělá inteligence, hlavně třeba při práci, ve které se neustále opakují stejné úkony.
"Podnikatelé také musí zvažovat investice a efektivitu práce těch jednotlivých lidí, takže je to téma, které ještě bude určitě do budoucna velmi diskutováno a budeme se na to muset podívat s nějakými odborníky či s HR specialisty," řekla Svobodová.
Mnoho lidí má také obavu, že by kvůli umělé inteligenci a robotizaci mohli přijít o práci. To podle Svobodové nehrozí. "Zatím to žádná studie nepotvrdila, je jich několik. V podstatě vzniknou zase nové pozice, které jsme do teď neznali, takže ti lidé určitě to uplatnění budou mít," míní.
"Spíš jde o to eliminovat ty 'otravné', třeba administrativní úkony, anebo těžkou fyzickou práci, takže to určitě je správný trend a věřím tomu, že lidé budou mít pořád co dělat. Protože třeba v tom řemesle určité úkony prostě umělá inteligence neudělá. Střechu vám nepoloží," dodala Svobodová.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.