Místo biflování a losování otázek si student vybere téma a zpracuje komplexní absolventskou práci, kterou nakonec obhájí. Novou formu maturity letos složilo 78 žáků. Mezi nimi také Štěpán Tomečka. Ten v rámci projektu navrhl zabezpečení počítačové sítě Ústavu pro péči o matku a dítě. "Zhruba od října jsem na tom pracoval. Už mám po obhajobě, uspěl jsem a bylo to lepší, než jsem čekal," popsal Štěpán.
Kromě ústní zkoušky z češtiny a státních didaktických testů studentům zbytek zkoušek z jednotlivých předmětů odpadá. Alternativní maturita je místo memorování faktů zaměřená spíš na jejich praktické využití. Bez znalostí se ale ani v době technologií neobejdeme.
"Uchazečům umožní jednak kombinovat ty teoretické znalosti, které získají ve škole, s těmi praktickými z terénu, tedy třeba reálného prostředí firem, stáží, laboratorního výzkumu. Umělá inteligence jim s tímto může pomoci, ale nemyslím si, že by je úplně nahradila," uvedla analytička informačního centra o vzdělávání EDUin Nikola Šrámková.
[chooze:article;value:613755]
"To sepětí jim pak umožní případně navázat i pracovní uplatnění v dané firmě," dodala tajemnice sekce vzdělání Hospodářské komory Helena Úlovcová.
Třeba na gymnáziích ale závěrečná práce klasickou maturitu nejspíš nenahradí. Zorganizovat alternativní zkoušku je navíc pro školy personálně i časově náročné. "Ono to není náročné jen pro vedoucího té odborné části maturitní práce, ale je to náročné i pro učitele českého jazyka, anglického jazyka," pronesla ředitelka Střední školy elektrotechniky, multimédií a informatiky Marcela Davídková.
Jestli se nový způsob maturitní zkoušky rozšíří i na další střední školy se uvidí už tuto středu, kdy mají poslanci hlasovat o novele školského zákona. "Je na místě, abychom dospěli k tomu hlasování v rozumném čase, protože ta novela je nesmírně důležitá, obsahuje celou řadu potřebných věcí, které by měly začít ve školách platit od 1. ledna příštího roku," sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN).
[chooze:article;value:598050]
Podle předsedy národní rady unie školských asociací Jiřího Zajíčka může tento typ maturity fungovat na odborných školách. "Protože tam je důležité, že ta komplexní práce se musí odehrávat v reálném pracovním prostředí, to znamená s někým, kdo té škole poskytuje odbornou přípravu a praktickou výuku. Neumím si to moc představit u gymnázií, pro které to úplně nepasuje, protože tam nemají praktickou výuku," uvedl.
Zástupce ředitele Střední školy elektrotechniky, multimédií a informatiky na Praze 9 Jiří Egrt vidí největší úskalí v tom, že je to velká zátěž pro vedoucí prací i pro vyučující maturitních předmětů. "Přínosem pro ty žáky je, že mohou pracovat v reálném prostředí, přímo na pracovištích naší spolupracující firmy a tím ty žáci v reálném prostředí získávají maximum zkušeností," popsal.
Zneužití umělé inteligence se Zajíček nebojí. "Pokud to legálně přiznají a uvedou to jako další zdroj, tak nakonec proč ne? Svět se mění a my s tím musíme umět pracovat," zhodnotil. "Ten žák musí být připravený velice dobře odborně a musí spolupracovat v té firmě, protože celá ta maturitní práce je založená právě na té praktické části a vyplývá z té praktické části, kterou on vykonává ve firmě a teoretické povídání je vázáno na praktickou činnost, kterou vykonává," doplnil Egrt.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.