Stejnou fotografii stránky, pocházející pravděpodobně z učebnice vlastivědy nebo dějepisu, sdílelo v posledních dnech hned několik uživatelů sociálních sítí X, Facebook i Threads. Konkrétní publikaci, ze které má úryvek pocházet, se redakci TN.cz dohledat nepodařilo.
???? Kdyby jste ještě nevěděli jak vládní ukrofilní EUrobolševici předělávají historii, tak se podívejte, co učí naše děti odkud pocházíme.
— El Cid (@ElCid30639603) May 21, 2025
No neuhádli byste, samozřejmě jsme Ukrajinci a přišli jsme sem z Ukrajiny přes Polsko.
Tuhle vládní 5-lepru musíme vykopat z Republiky ? pic.twitter.com/GuDRZ4hd0T
"V roce 540 přicházejí na Moravu, na Slovensko a do Čech první Slované. Pocházeli z Ukrajiny a dorazili sem přes Polsko. Byli to naši předci," píše se v učebnici. Právě tvrzení, že Slované do našich krajin přišli z dnešní Ukrajiny, pořádně namíchlo některé rodiče a nejen je.
"Podívejte se, co učí naše děti, odkud pocházíme," zlobí se jeden z nich. "Rodiče, pozor! Zkontrolujte si učebnice svých dětí. Tak a už se české děti učí, že pocházíme z Ukrajiny, takže jsme vlastně Ukrajinci, a ne Češi," rozčiluje se další v jiném příspěvku. Podobnými se to poslední týden na sociálních sítích hemží.
Historici mají jasno
Navzdory názorům rozčilených uživatelů je ale text úryvku v souladu s tím, co už několik desítek let shodně tvrdí renomovaní historici.
[chooze:article;value:614205]
Namátkou může být rozsáhlá studie mezinárodního týmu badatelů z roku 2015 publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature. Její autoři dokazovali, že za původem dnešních indoevropských jazyků stojí masová migrace z oblasti ve východní Evropě.
Zmiňují konkrétní oblast, která je součástí takzvané pontsko-kaspické stepi – rozsáhlého území táhnoucího se od Dunaje až po řeku Ural. Ve svém textu píšou o "oblasti dnešní Ukrajiny a jižního Ruska". Dávají tak jednoznačně za pravdu teorii o východním původu Slovanů.
Poměrně jasně hovoří i text zveřejněný na webu E-Středověk.cz. Jeho autorem je historik Jan Škvrňák a cituje v něm široce respektované kapacity oboru, jako byl Dušan Třeštík nebo Petr Charvát.
"Archeologové se Slovany spojují takzvanou zarubyněckou kulturu, která se objevuje zhruba ve druhém století před naším letopočtem a trvá asi 300 let v oblasti západní Ukrajiny a jižního Běloruska," uvádí Škvrňák, a dává tak jasně najevo, že identifikace Slovanů na tomto území byla prokázána hmotnými nálezy, nejen historickými teoriemi. To ale některým nebrání cítit pohoršení.
Vlna výsměchu
"Nikomu ani nevadí, že ta korupční mafiánská díra jménem Ukrajina ještě před sto lety vůbec neexistovala," píše uživatelka, která fotografii úryvku sdílela.
[chooze:article;value:613812]
Většinu těchto příspěvků nicméně doprovází výsměšné komentáře. "Škoda že jste na základní škole neposlouchal," vzkazuje autorovi jednoho příspěvku uživatel sítě X. "A až zjistíš, že jseš geneticky víc Germán než Slovan, tak ti z toho praskne ElCid," vysmívá se další. "Že vy jste nečetl od Jiráska Staré pověsti české," přidal se s vysmátým smajlíkem další uživatel.
"No, a co teprve až zjistí, že jsme původně migranti z Afriky," zní jeden z komentářů pod příspěvkem na Threads.
Z textu v učebnici navíc ani nevyplývá, že by dnešní obyvatelé Česka nebo Slovenska byli Ukrajinci. Pojem "Ukrajina" se v úryvku vztahuje výhradně k dnešnímu pojmenování konkrétního území. Stejně tak dnešní názvy jako Čechy, Morava nebo Slovensko v roce 540 nenesly žádný význam.
Vznik Moravského knížectví, pozdější součásti Velkomoravské šíře, se datuje dokonce až do roku 830, tedy téměř o tři staletí později. Pro zajímavost – zhruba stejná doba dělí současnost od svatby Marie Terezie s Františkem I. Štěpánem Lotrinským.
Ministr školství nechá přezkoumat obtížnost maturitních testů. Chce prověřit i používání mobilů (5/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.