Analýza: Válka na Ukrajině zřejmě míří do finále. Jsou čtyři scénáře, co bude dál

Analýza naznačuje, že nejtvrdší boje mezi Ruskem a Ukrajinou se možná blíží ke konci. Následující válečná fáze se údajně bude vyznačovat už podstatně tlumenějším rázem. Píše o tom například ruský exilový web Meduza.

"Spolehlivost a zejména trvanlivost jakéhokoli urovnání mezi oběma stranami závisí na tom, jak uspokojivé budou ukrajinské a západní ústupky Putinovi. Důležitá bude také síla bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, na kterých bude dohoda stát," píše se ve zprávě podepsané analytiky JPMorganChase Derekem Cholletem a Lisou Sawyerovou.

[chooze:article;value:614107]

Čtyři scénáře

​Autoři zprávy rozebrali čtyři možné scénáře vývoje mírových jednání. Ke každému navíc uvedli odhadovanou míru pravděpodobnosti. Ke smůle Kyjeva ale žádný z nich nepočítá s tím, že by Ukrajina znovu získala všechna svá území nebo vstoupila do NATO.

Nejlepší i nejhorší scénář mají podle expertů shodnou šanci – 15 procent. Nejoptimističtější, nazvaný "Jižní Korea", počítá s tím, že v části Ukrajiny budou rozmístěny evropské jednotky a Spojené státy Kyjevu poskytnou "bezpečnostní příslib pomoci a zpravodajské podpory". Zhruba 80 procent území by tak zůstalo pod kontrolou ukrajinské vlády.

Na opačném konci je "Bělorusko" – nejhorší scénář, kdy Spojené státy Ukrajinu opustí a Evropa nepřistoupí k posílení své podpory.

[chooze:article;value:614254]

​"Rusko by pak tlačilo na totální kapitulaci Ukrajiny a proměnilo ji ve svůj vazalský stát," varují analytici a dodávají, že "vítězství Moskvy by znamenalo rozkol Západu a zničení poválečného světového řádu".

Nejpravděpodobnější, s 50procentní šancí proměnit se v realitu, je scénář "Gruzie", který autoři označují za "nepříliš dobrý". Ukrajina by se v něm nedočkala žádné přítomnosti zahraničních jednotek ani silnější vojenské pomoci. To by znamenalo pokračující nestabilitu a postupný návrat do ruské sféry vlivu.

​Scénář, který by byl pro Kyjev "pořád ještě dobrý", dostal název "Izrael". Chollet se Sawyerovou mu dávají 20procentní šanci na úspěch. Ukrajina by v takovém případě sice měla stále silnou západní podporu, ale nedočkala by se výraznějšího nasazení zahraničních vojáků.

"To by Ukrajině poskytlo prostor k tomu, aby se přeměnila na pevnost, modernizovala a budovala vlastní vojenský potenciál. Válka by ale i nadále zůstala nadosah," píše se v analýze.

Rusko vytváří na hranici s Ukrajinou nárazníkovou zónu (5/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.